Veľkú Britániu vykopnú z Európy pred voľbami

Európska komisia (EK) je proti posunu od dátumu vystúpenia Veľkej Británie z Európskej únie. Uvádza to Reuters, pričom odkazuje na dokument, ktorý má k dispozícii.

Ako sa uvádza v oznámení o Brexite, o ktorom členovia EK diskutovali na týždennom stretnutí v stredu 20. marca, Londýn si musí vybrať z dvoch možností. Prvý z nich umožňuje odchod do 23. mája, kedy sa začnú voľby do Európskeho parlamentu. Druhý znamená vážnejší posun v dátumoch: vrátane konca roku 2019. V tomto prípade bude Spojené kráľovstvo povinné zúčastniť sa na celoeurópskych voľbách, ktoré podľa premiéra krajiny Theresa May nie sú v záujme Londýna.

Táto voľba je spôsobená tým, že v prípade stiahnutia Británie z Európskej únie by ďalšie štáty mali dostať ďalšie miesta v zákonodarných orgánoch. Zároveň by mali do polovice apríla už jasne vedieť, či sa majú na tieto pozície spoľahnúť.

V prípade obnovenia členstva v EÚ by mal byť Londýn „v duchu lojálnej spolupráce“, aby sa zaviazal, že nebude mať vplyv na kľúčové otázky, ako je rozpočet EÚ a menovanie do vyšších riadiacich funkcií. „Toto je jediný spôsob, ako ochrániť fungovanie inštitúcií EÚ a ich schopnosť prijímať rozhodnutia,“ uvádza sa v dokumente.

Zároveň predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vyzval Veľkú Britániu, aby ukončila Brexit pred voľbami do Európskeho parlamentu 23. – 26. mája.

Nedávno bola zverejnená informácia, že Theresa May oficiálne požiadala EÚ, aby poskytla Londýnu technický odklad a tým odložila Brexit na tri mesiace – do 30. júna. Premiérka zdôraznila, že nie je pripravená presunúť výstup z EÚ na neskôr, ako aj na skutočnosť, že sa pripravuje na tretie hlasovanie o vlastnej verzii dohody.

Spojené kráľovstvo by malo oficiálne vystúpiť z EÚ 29. marca 2019. Britskí politici však stále nedokážu dospieť ku kompromisu o tom, kedy a ako a či by mala byť krajina oddelená od Európskej únie. V dôsledku toho Parlament dvakrát odmietol návrh Mei na dohodu, ktorá viedla k vládnej kríze.

Rokovania v Londýne a Bruseli o Brexite začali v lete 2017. Tomu predchádzali udalosti roku 2016, keď v Spojenom kráľovstve v referende zvíťazili odporcovia európskej integrácie s výsledkom 51,9 percenta.