Veľká Británia: prepad ako počas ropnej krízy

LONDÝN – Obyvatelia Spojeného kráľovstva zažívajú najväčší a najostrejší pokles príjmov od ropnej krízy v 70. rokoch 20. storočia. Situácia sa môže len zhoršiť, pretože vláda plánuje ukončiť program verejnej podpory, píše anetúra Bloomberg.

Ak úrady neposkytnú dodatočnú finančnú pomoc, môžu tento rok prísť o prácu milióny ľudí. Reálna mzda už klesla o 4,5 percenta od začiatku pandémie koronavírusov, najvyššia od roku 1975. Rozsah krízy vyvoláva pochybnosti, že hospodárstvo sa bude môcť rýchlo zotaviť z najväčšej recesie v storočí, píšu denník.

Nezamestnanosť by mala do konca tohto roka dosiahnuť 12 percent a do začiatku roku 2021 viac ako 13 percent. Mladí ľudia a rodiny, ktorí už boli postihnutí finančnou krízou v roku 2008, sú vystavení riziku druhej vlny prepúšťania a značnej strate príjmu.

Ekonomika krajiny vykázala v máji horšie výsledky, ako sa očakávalo. Produkcia vzrástla o 1,8 percenta, nie o 5,5 percenta, ako predpovedali ekonómovia. Bank of England predpovedá, že tento rok sa HDP Spojeného kráľovstva zníži o 14 percent. Na záchranu hospodárstva pridelili orgány vyše 160 miliárd libier. V júli bol schválený ďalší balík opatrení vo výške 30 miliárd GBP (37 miliárd dolárov).