V Bratislave odhalili sochu pre Juliana Assangea
BRATISLAVA – Aktivisti a aktivistky Inštitútu ľudských práv (IĽP) dnes počas udeľovania Sacharovovej ceny odhalili pred zastúpením Európskeho parlamentu v Bratislave sochu venovanú väznenému vydavateľovi WikiLeaks Julianovi Assangeovi.
Informoval o tom Peter Peter Weisenbacher z Inštitútu ľudských práv.
Assange bol medzi troma finalistami na túto prestížnu cenu, a ako taký bol pozvaný na slávnostný ceremoniál do Bruselu, musela ho však zastúpiť jeho manželka Stella, nakoľko je stále vo väzení v Británii. Podobné akcie sa udiali v mnohých mestách po celom vrátane samotného Bruselu.
“Pred rokom bola na udeľovaní Sacharovovej ceny prázdna stolička ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, tento rok to bola stolička Juliana Assangea. Väznený je pritom za zverejnenie zločinov americkej armády v Iraku a Afganistane a to naprieku tomu, že je austrálsky občan, ktorý ako vydavateľ robil iba svoju novinársku prácu. Je už takmer 4 roky, bez toho aby bol odsúdený, väznený v Británii a to len preto, že USA žiada jeho vydanie. Je veľmi smutné, že údajne slobodné a demokratické krajiny, ktorých vlády rady a často rozprávajú o ľudských právach vytvorili jediného politické väzňa západu.” povedal riaditeľ IĽP Peter Weisenbacher
Socha s názvom “Niekto tu chýba” má tvar prázdnej stoličky s menovkou Juliana Assangea a aktivisti a aktivistky ju včera a dnes premiestňovali na viaceré miesta pred a vedľa sídla Kancelárie Európskeho parlamentu na Bratislavských Palisádoch. Na tomto mieste ostane dielo Dua LyPe, ktoré ho vytvorilo bez nároku na honorár iba do zajtra, následne ho IĽP bezplatne ponúkne Slovenskej národnej galérii ako ukážku konceptuálneho angažovaného umenia 21. storočia.
“Stíhanie Assangea je vlastne kriminalizácia novinárskej práce, zverejnil závažné informácie, ktoré získal od zdroja. Publikovanie bolo jednoznačne vo verejnom záujme, nakoľko sa tým odkrylo mnoho zločinov. Ak by bol Assange vydaný do USA predstavovalo by to riziko pre všetkých novinárov kdekoľvek na svete. Nezabúdajme, že Assange za svoju prácu získal cenu Európskeho parlamentu pre investigatívnych žurnalistov, tú istú ako Ján Kuciak. Ak naozaj chceme presadzovať slobodu prejavu, vydavateľ Julian Assange nesmie byť za svoju činnosť perzekvovaný ” povedala reportérka a držiteľka Novinárskej ceny za rok 2017 Lýdia Kokavcová, ktorá sa na odhaľovaní sochy zúčastnila.
Fotografie: Inštitút ľudských práv.