USA: Joe Doucet vynašiel nový typ turbíny

NEW YORK –  Americký návrhár a podnikateľ Joe Doucet našiel spôsob, ako získavať veternú energiu v mestách.

Špecialista vynašiel plochú turbínu, ktorá môže byť zabudovaná do stien budov, píše obchodný magazín Fast Company. Dizajn bol vytvorený ako alternatíva k známejším veterným turbínam s veľkými lopatkami na vysokých podperách, ktoré nie je možné umiestniť do mestského priestoru.

Veterný generátor navrhnutý spoločnosťou Doucet vyzerá ako kinetická umelecká inštalácia a pozostáva z niekoľkých radov pravouhlých hliníkových lopatiek namontovaných na zvislých osiach. Vietor roztáča lopatky a spúšťa generátor. Doucet postavil prototyp takejto turbíny s 25 nápravami s rozmermi sedem a pol metra na šírku a dva a pol metra na výšku a spustil počítačové simulácie jej prevádzky. Môžete vytvoriť veternú turbínu akejkoľvek veľkosti, ako aj zväčšiť alebo zmenšiť ju pripojením a odpojením modulárnych panelov. Doucet povedal, že len jedna turbína by mohla pokryť ročný dopyt po elektrickej energii priemerného amerického domu (asi 10 000 kilowatthodín ročne). Takéto výsledky však ukázali skúsenosti z počítačového modelovania – v skutočnosti účinnosť vynálezu závisí od sily vetra v konkrétnom bode. Výsledky sa môžu líšiť vo veľkých mestách s výškovými budovami.

V súčasnosti je väčšina obnoviteľnej energie v metropolitných oblastiach vyrábaná pomocou solárnych panelov. Bežné veterné turbíny sú pre veľké mestá príliš veľké a hlučné. Okrem toho sa lietajúce vtáky môžu zachytiť do lopatiek. Doucetov vynález je zasa možné inštalovať v obytných budovách, obchodných centrách, administratívnych budovách a supermarketoch. Ploché turbíny nezaberú veľa miesta, nevydávajú rušivé zvuky a môžu sa stať aj zaujímavým dizajnovým riešením. Joe Doucet dodáva, že môžu byť umiestnené pozdĺž diaľnic, aby zachytili vzdušné prúdy generované dopravou. “Pridaním väčšieho vetra na nákladné autá môžu diaľnice uspokojiť všetky naše energetické potreby,” hovorí vynálezca. Joe Doucet v súčasnosti rokuje s niekoľkými výrobcami o vytvorení pilotnej série takýchto veterných turbín.

Reportéri Fast Company tvrdia, že mestá môžu byť vystavené silnému vetru rovnako ako napríklad pobrežia a oceány. Ako argument uvádzajú prípad z Bostonu v roku 2016, keď vietor prevrátil 2,4 metra vysokú bronzovú sochu Benjamina Franklina. „V rámci mestských hraníc nie je veľa otvoreného priestoru na to, aby sa slnečné svetlo dostalo k solárnym panelom vo veľkých množstvách. A vietor je tu vždy, “hovorí Duse.

Veterná energia sa už začala využívať na dopravných trasách v Istanbule. Boli tam nainštalované veterné turbíny schopné generovať energiu z veterných prúdov vznikajúcich pohybom strojov. Konštrukcie sú vybavené aj solárnymi panelmi a vďaka svojej kompaktnosti ich možno umiestniť takmer kdekoľvek – napríklad popri ceste alebo na strechách výškových budov.

Jeden z dizajnérskych návrhov Joe Douceta.