USA: FTC podala žalobu na firmu Facebook

NEW YORK – Federálna obchodná komisia (FTC) znova podala žalobu na federálny súd vo Washingtone na Facebook.

Federálna obchodná komisia (FTC) v nej požaduje, aby Facebook zrušil akvizície stránok sociálnych sietí Instagram a WhatsApp Messenger, pretože údajne došlo k porušeniu protimonopolných zákonov.

Americký okresný sudca James Boasberg zamietol v júni žalobu FTC. Podľa neho komisia neposkytla dostatok podrobností na potvrdenie monopolu Facebooku na trhu sociálnych médií. Boasberg jej dal 30 dní na opravu chýb a komisia dosiahla predĺženie tohto termínu do 19. augusta.

FTC uvádza, že nový súdny spis obsahuje podrobnosti na podporu tvrdenia, že Facebook má na americkom trhu sociálnych médií dominantný podiel na trhu a zneužíva ho. Pôvodná žaloba mala 53 strán a nová má 80 strán.

„Facebook nesúťažil s novými hráčmi na trhu, pokútne ich kúpil alebo zruinoval, keď sa ich popularita stala existenčnou hrozbou. Toto správanie je rovnako hegemonické ako Facebook, ktorý upláca nových konkurentov, aby si udržal pozíciu na trhu,“ uviedla riaditeľka Úradu pre ochranu hospodárskej súťaže FTC Holly Vedova o nákupoch Instagramu a WhatsAppu. “Nanešťastie, napriek tomu, že súd sťažnosť zamietol a dospel k záveru, že neexistuje žiadny dôvod pre tvrdenie, FTC sa rozhodla pokračovať v tomto neopodstatnenom vyšetrovaní,” uviedol Facebook vo vyhlásení. “Naše akvizície aplikácií Instagram a WhatsApp boli skontrolované, nákup prebehol legálne,” uviedla spoločnosť.

Prvá žaloba na Facebook bola podaná v decembri 2020. Je to súčasť širšieho úsilia zákonodarcov a protimonopolných úradov obmedziť najväčšie americké technologické spoločnosti. Sudca Boasberg zamietol nielen pôvodnú žalobu FTC, ale aj ďalšiu podobnú, ktorú pripravili generálni prokurátori. Sudca uviedol, že štáty dlho čakali na spochybnenie akvizícií Facebooku. Facebook kúpil Instagram v roku 2012 za 1 miliardu dolárov a WhatsApp – v roku 2014 za 19 miliárd dolárov. Spojené štáty podali odvolanie, v ktorom žiadali zrušiť rozhodnutie sudcu.