Umelá inteligencia by mohla zvýšiť ceny medi

LONDÝN – Ceny medi na londýnskej burze kovov idú hore a už presiahli 9,2 tisíca dolárov za tonu.

Vyplýva z údajov Londýnskej burzy kovov (London Metal Exchange – LME)

Táto dynamika vyzerá pozitívne (ak vezmeme do úvahy, že v septembri minulého roku stála meď 7 824 tisíc dolárov za tonu) a súvisí s očakávaniami investorov o zvýšenom dopyte po nej v Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom na planéte.

Medzitým existuje množstvo faktorov, ktoré by mohli viesť k ďalšiemu rastu cien, od problémov jednotlivých ťažobných podnikov až po nerovnakú dynamiku objednávok medi z viacerých odvetví. V ich tieni sa prekvapivo ukrýva umelá inteligencia, ktorá postupne preniká do rôznych sfér života modernej spoločnosti.

Pre fungovanie umelej inteligencie sú potrebné dátové centrá a v nich použité elektrické zariadenia, káble a vodiče, výmenníky tepla a chladiče sú vyrobené z medi.

Podľa odhadov medzinárodného obchodníka s komoditami Trafigura masívna výstavba dátových centier v dôsledku šírenia umelej inteligencie so sebou nesie zvýšenie dopytu po medi a môže spôsobiť nedostatok 1 milióna ton, okrem nedostatku 4 až 5 miliónov ton. plánované do roku 2030.

Spotreba medi pre dátové centrum so spotrebou energie 1 MW je podľa Trafigury 20 – 40 ton, a teda len na výstavbu takýchto zariadení v Severnej Amerike bude v roku 2030 potrebných 238 tisíc ton medi.

Očakávania Trafigury v zásade nie sú bez zdravého rozumu: meď je skutočne potrebná na výstavbu dátových centier bez ohľadu na to, kde sa budujú – v Severnej Amerike, Európskej únii alebo Rusku. U nás, mimochodom, výstavba dátových centier naberá na obrátkach a podnieti pre ne objednávky medených produktov.

Vývoj umelej inteligencie preto môže z dlhodobého hľadiska skutočne viesť k nedostatku medi a zvýšeniu jej ceny na londýnskej burze kovov, čo bude mať pozitívny vplyv na príjmy jej kľúčových svetových producentov vrátane Norilsk Nickel.