Ukrajina: OECD, German Marshall Fund analyzujú a odporúčajú konkrétne opatrenia proti korupcii
KYJEV – Viacero inštitúcií sa venuje problematike korupcie v Ukrajine.
Ukrajina je jednou z krajín zapojených do siete OECD pre boj proti korupcii pre východnú Európu a Strednú Áziu (OECD/ACN). OECD/ACN, založená v roku 1998, poskytuje regionálne fórum na podporu protikorupčných aktivít, výmenu informácií, vypracovanie osvedčených postupov a koordináciu darcov. Posledná správa OECD je z roku 2022.
Táto pilotná správa, vypracovaná pred rozsiahlou agresiou Ruska proti Ukrajine, skúma ukrajinský protikorupčný rámec a postupy založené na kritériách na testovanie novej metodiky pre 5. kolo monitorovania v rámci Istanbulského protikorupčného akčného plánu. Správa analyzuje ukrajinské protikorupčné inštitúcie, vyšetrovanie a stíhanie trestných činov korupcie a celkový rámec presadzovania. Pre každú oblasť analýzy správa identifikuje oblasti na zlepšenie a poskytuje odporúčania. Jej úplný text nájdete tu.
Analýze témy korupcie na Ukrajine a venoval German Marshall Fund.
Je pozoruhodné, že zatiaľ čo Ukrajinci bojujú o život proti ruskej invázii, pokračujú vo svojom dlhom vnútornom boji proti oligarchii a korupcii. Ukrajina je v polovici tohto generačného boja, ktorý sa začal na uliciach Majdanu v Kyjeve takmer pred desiatimi rokmi. V roku 2014, po zosadení kleptokratického prezidenta, ktorého kampane financovali agenti Kremľa, Ukrajinci začali pracovať na premene tejto postsovietskej oligarchie na moderný európsky štát pod vládou zákona.
Napriek strmosti tohto stúpania sa nikdy nevrátili späť. Ukrajinskí reformátori inovovali popredné svetové systémy transparentnosti, založili nezávislý súbor špecializovaných protikorupčných agentúr, reštrukturalizovali celé ekonomické sektory a decentralizovali riadenie. Voliči obnovili protikorupčný mandát prostredníctvom demokratických prechodov. A keď sa implementácia zastavila, občianska spoločnosť a zahraniční partneri tlačili na vládu, aby zostala na správnej ceste. Hoci je potrebné vykonať ešte veľa práce, pokrok dosiahnutý za posledné desaťročie bol bezprecedentný. V skutočnosti si myslíme, že hybnosť Kyjeva proti oligarchii motivovala Vladímira Putina k tomu, aby v roku 2022 spustil rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. To zase upevnilo odhodlanie Ukrajincov oslobodiť sa spod ruského vplyvu a oligarchického zajatia pri plánovaní európskej budúcnosti.
Ašpirácie Ukrajincov integrovať sa do euroatlantického spoločenstva v kombinácii s národným duchom vytvoreným v tejto brutálnej vojne budú aj naďalej ukotvovať protikorupčnú cestu Ukrajiny počas nasledujúceho desaťročia. Splnenie misie však nebude o nič jednoduchšie, keďže korupcia je stále zakorenená v mocných štvrtiach vo všetkých troch zložkách ukrajinskej vlády. Zatiaľ čo Ukrajina si v roku 2014 polepšila zo 142. miesta zo 175 krajín, momentálne je na 116. mieste zo 180 krajín v indexe vnímania korupcie organizácie Transparency International v roku 2022.. Hoci ukrajinské protikorupčné systémy počas vojny fungujú, stanné právo zastavilo transparentnosť verejnosti. Špecializované protikorupčné agentúry neustále potrebujú dodatočné zdroje a orgány, aby podporili svoju operačnú nezávislosť, ale nedávno zneužili právomoc prokurátorov v prípadoch zameraných na renomovaných reformátorov. Zdá sa, že niektorým najvyšším predstaviteľom v prezidentskej kancelárii záleží viac na kontrole súdneho systému ako na napredovaní reformy. A ukrajinskí oligarchovia čakajú až po vojne, aby znovu potvrdili svoj vplyv. Tvárou v tvár týmto skutočnostiam bude pokračovanie vo vykorenení oligarchie – kritická súčasť víťazstva vo vojne, obnovy krajiny a prípravy na vstup do EÚ – vyžadovať veľkú domácu a zahraničnú podporu.
Ústredným prvkom tejto podpory musí byť boj proti korupcii. Táto téma pred desiatimi rokmi vyhnala Ukrajincov do ulíc. Odvtedy prevláda v mysliach voličov vo všetkých ukrajinských voľbách, pomohla spustiť najväčšiu vojnu v Európe od druhej svetovej vojny a teraz motivuje Ukrajincov vyhrať aj za enormnú cenu. Mechanizmy transparentnosti a zodpovednosti sú nevyhnutné na uistenie západných daňových poplatníkov, že ich vojnová pomoc Ukrajine je zabezpečená. Musia byť tiež kľúčovými podmienkami ambicióznej rekonštrukcie a európskej modernizácie, ktoré budú inšpirovať slobodu na celom svete. Boj proti korupcii je dnes rovnako strategicky dôležitý, ako bola politika potlačenia komunizmu v studenej vojne.
V tomto dokumente tvrdíme, že ukrajinský boj proti korupcii má zásadný význam pre integritu a bezpečnosť medzinárodného poriadku založeného na pravidlách. Odporúčame konkrétne kroky, ktoré by každý hlavný zainteresovaný subjekt v tomto poradí mal tento rok podniknúť na podporu ukrajinského protikorupčného úsilia. Celkom:
Ukrajina: Reformou ústavného súdu s cieľom splnomocniť preverovanie sudcov a obmedziť politický vplyv splniť najväčší nesplnený výsledok v siedmich predpokladoch pre prístupové rokovania do EÚ. Poskytnite špecializovaným protikorupčným agentúram všetku potrebnú autonómiu, zdroje a autority. Obnoviť elektronické vyhlásenia o majetku a uzákoniť ďalšie reformy právneho štátu.
Európska únia: Investujte viac do ukrajinskej investigatívnej žurnalistiky, protikorupčných programov a nezávislého televízneho spravodajstva. Prehĺbiť spoluprácu s ukrajinskými protikorupčnými agentúrami a umožniť Ukrajine prístup k viacerým protikorupčným programom EÚ. Porovnajte pokročilú úroveň digitalizácie Ukrajiny v porovnaní s členskými štátmi EÚ.
Kongres Spojených štátov: Pokračujte v privlastňovaní si dostatočnej bezpečnostnej pomoci bez podmienok. Podmieniť makrofinančnú pomoc pokračovaním ukrajinských protikorupčných reforiem. Kodifikovať medziagentúrnu koordináciu generálnych inšpektorov (IG) a zriadiť medzinárodnú fúznu bunku IG v Kyjeve. Zvýšte podporu pre programovanie proti korupcii.
Darcovia G7: Umožnite multiinštitucionálnej platforme pre koordináciu darcov, aby uprednostňovala podmienenosť protikorupčných reforiem, dohliadala na fúznu bunku IG a začleňovala spätnú väzbu a rady od rady odborníkov z ukrajinskej občianskej spoločnosti. Súhlaste s tým, že darcovské agentúry a ich implementační partneri budú využívať ukrajinský systém transparentnosti DREAM .
Na rozdiel od dezinformácií, ktoré šíria kremeľskí propagandisti, Ukrajina nie je beznádejne skorumpovaná krajina. Je to občiansky národ, ktorý v súčasnosti vyhráva historickú vojnu na dvoch frontoch proti Rusku a proti korupcii – dvojitú skúšku, ktorá mení Ukrajinu na jej hrdinskej ceste. Ale na oboch frontoch zostáva veľa krajín, ktoré treba oslobodiť a nepriateľov, ktorých treba poraziť, kým bude víťazstvo zaistené. Neexistuje väčšia strategická, politická, ekonomická alebo morálna investícia do medzinárodného mieru, bezpečnosti a prosperity, ako keď je Ukrajina v tejto spravodlivej veci chrbtom.
Súčasťou opatrení bolo vytvorenie Najvyššieho protikorpučného súdu.
Ukrajinský Najvyšší protikorupčný súd bol vytvorený v reakcii na obrovskú verejnú požiadavku, aby sa vládni úradníci a sudcovia zodpovedali za korupciu. Sfunkčnenie súdu si však vyžadovalo viac ako len prijatie právnych predpisov. Znamenalo to výber a prípravu sudcov, nábor kvalifikovaných súdnych zamestnancov a zriadenie administratívnych a organizačných štruktúr vrátane zariadení súdov, bezpečnosti, IT infraštruktúry a komunikačných systémov. Skúsenosti Ukrajiny naznačujú poučenie pre ďalšie krajiny, ktoré sa snažia o zriadenie protikorupčných súdov.
Rozsiahlu správu o Najvyššom protikorupčnom súde najdete tu.