Ukrajina má vyšší rast HDP ako Ruská federácia

Ekonomický rast Ukrajiny v roku 2018 bol 3,2 percenta. Tvrdí to ukrajinský premiér Vladimíra Groysmana.

“Máme pomerne pozitívny ukazovateľ – 3,2-percentný rast HDP. Sú to operatívne údaje ministerstva hospodárstva, “povedal šéf ukrajinského kabinetu ministrov. Vyjadril vieru v to, že reálny HDP nebude o nič menší ako odhad.

Pred časom Najvyššia Rada Ukrajiny prijala štátny rozpočet na rok 2019 s deficitom 2,3 percenta HDP. Návrh rozpočtu naznačil, že inflácia v roku 2019 bude 7,4% a hospodársky rast – 3%.

Porovnajme si rast HDP Ukrajiny s rastom Ruskej federácie.

Na začiatku februára ruské úrady uviedli, že ruský HDP v roku 2018 vzrástol o 2,3 percenta. Toto je najvyšší údaj od roku 2012. Vtedy ekonomika vzrástla o 3,7 percenta a odvtedy klesala. Napríklad  v roku 2015 hneď poklesol HDP o 2,5 percenta.

Údaje Rosstatu predčili predpoveď Ministerstva hospodárskeho rozvoja Ruskej federácie, podľa ktorej očakávalo rast oo 2 percentá. Ekonómovia kritizovali výpočty ruského štatistického úradu a uviedli, že údaje sú s najväčšou pravdepodobnosťou falšované a nie pravdivé.

Neskôr ministerstvo hospodárskeho rozvoja komentovalo hospodárske výsledky roku 2018 a poznamenalo, že zrýchlenie ruského hospodárstva “je z veľkej časti dôsledkom jednorazových faktorov a nie je udržateľné.”