Ukrajina: chlieb, olej a plyn sú sociálne tovary

KYJEV – Ukrajinský kabinet zaradil bochník chleba a slnečnicový olej do zoznamu tovarov významného spoločenského významu. Informuje o tom tlačová agentúra UNIAN.

Ich zdraženie musia podnikateľské subjekty, ktoré ich predávajú, nahlásiť vopred.

Príslušné uznesenie bolo prijaté na včerajšom rokovaní vlády a zverejnené na portáli vlády.

Kabinet ministrov tiež týmto rozhodnutím zakázal stanoviť obchodnú maržu na ražno-pšeničný chlieb a bochník nad 10 %.

„Najviac 10 percent z veľkoobchodnej predajnej ceny z bochníka ražno-pšeničného chleba s prihliadnutím na reklamu, marketing, logistické služby, služby prípravy, spracovania, balenia a ďalšie služby spojené s predajom konečnému spotrebiteľovi,“ konštatuje uznesenie.

V Ukrajine zaviedli štátnu regulácia spoločensky významných tovarov na obdobie karantény spôsobenej pandémiou COVID-19 v apríli minulého roka.

Podnikateľské subjekty sú povinné upozorniť Štátnu potravinovú a spotrebiteľskú službu na zvýšenie ceny potravín, ktorých zoznam schvaľuje vláda. Ak zvýšenie ceny presiahne 15%, takéto oznámenie musí byť doručené 30 dní vopred, v prípade zvýšenia o 10-15% – do 14 dní, v prípade zvýšenia o 5-10% – do troch dní .

Reguluje sa napríklad aj cena uhoriek, ktoré mimoriadne zdraželi.

Ako konštatuje vláda na svojom portáli, “kabinet ministrov Ukrajiny prijal 30. decembra rozhodnutia, ktoré umožňujú výrazne znížiť cenu plynu pre výrobcov spoločensky významných produktov.”

Výrobcovia spoločensky významných produktov budú môcť nakupovať ukrajinský plyn (okrem zemného plynu, ktorý bude pre potreby obyvateľstva, rozpočtových organizácií, komunálnych služieb dodávať Naftogaz za cenu s maximálnou maržou 25 % .

Za zníženú cenu budú môcť nakupovať ukrajinský plyn výrobcovia nasledujúcich skupín produktov: chlieb, múka, mlieko, slnečnicový olej, vajcia a kuracie mäso.

Toto riešenie umožní výrobcom týchto produktov nezastavovať výrobu a nezvyšovať ceny spoločensky významných produktov. Rozhodnutie vlády o maximálnej marži plynu pre výrobcov spoločensky významných produktov bude platné do 30. apríla 2022.