Turecko kupuje ruskú naftu, ktorú Európa nemôže

MOSKVA / ANKARA – Toky nafty z Ruska do Turecka sú najvyššie za posledných 7 rokov

Turecko nakupuje milióny barelov nafty z Ruska, ktorú krajiny EÚ už nemôžu kúpiť.

Dodávky nafty z Ruska do Turecka minulý mesiac vzrástli na najvyššiu úroveň za posledných najmenej sedem rokov, ukázali údaje spoločnosti Vortexa Ltd, ktoré spracovala agentúra Bloomberg. Stalo sa tak po sankciách, ktoré začiatkom februára zabránili krajinám EÚ nakupovať dovážané ruské palivo po mori v reakcii na SWOT na Ukrajine.

Hoci sa očakávalo, že Turecko bude po nadobudnutí účinnosti obmedzení nakupovať viac ruských dodávok, rozsah vyzerá impozantne. Marcové toky presiahli 10 mil. barelov, čo je takmer o 50 % viac ako vo februári, čo stačí na uspokojenie dopytu krajiny minimálne na niekoľko týždňov. Je to aj potenciálne lukratívne, keďže Turecko pravdepodobne nakúpi palivo za atraktívne ceny.

 

Dovoz nafty z Ruska do krajiny v marci prudko vzrástol. Zdroj: údaje spoločnosti Vortexa spracované agentúrou Bloomberg. Dodávky nafty/plynového oleja z Ruska do Turecka po mori.

Keďže Turecko môže stále legálne dovážať naftu z Ruska, obchodníci by mohli dovážať relatívne lacné dávky na pokrytie energetických potrieb krajiny. Zároveň by sa palivo vyrobené v tureckej rafinérii mohlo predávať do EÚ za vyššiu cenu.

Do akej miery sa to deje alebo nedeje, nie je jasné. Zatiaľ čo celkový dovoz Turecka sa v marci zvýšil vďaka dodávkam z Ruska, jeho vývoz zostal relatívne stabilný.

Zľava na ruskú naftu. Zdroj: Údaje spoločnosti Argus Media spracované agentúrou Bloomberg. Týždenné ceny ruskej motorovej nafty; ceny v západnom Stredomorí uvádzané za podmienok CIF.

Čo sú náklady, poistenie a preprava (CIF)? Náklady, poistenie a preprava (CIF) je medzinárodná prepravná zmluva, ktorá predstavuje poplatky zaplatené predávajúcim na pokrytie nákladov, poistenia a prepravy objednávky kupujúceho počas prepravy nákladu. Náklady, poistenie a prepravné sa vzťahujú iba na tovar prepravovaný po vodnej ceste, mori alebo oceáne.

Situáciu by mohla skomplikovať aj údržba rafinérie. To by mohlo odôvodniť potrebu väčšieho dovozu na uspokojenie dopytu Turecka, ktorý podľa Spoločnej iniciatívy organizácií v decembri predstavoval 560 000 barelov denne.

Vplyv nedávnych ničivých zemetrasení na dopyt krajiny po dovoze nafty je tiež ťažké vyčísliť.