TREXIMA: v septembri je17 000 pracovných ponúk, po období rastu ich počet klesol

BRATISLAVA – Za september pribudlo na pracovno-poradenskom portáli Internetový sprievodca trhom práce 17 000  pracovných miest. Oproti augustu klesol tento počet o 9 %.

Informuje o tom Pavol Hudec portál spoločnosti TREXIMA.

Vlani v septembri evidoval portál úradov práce 19 500 nových pracovných ponúk. Či bude tento klesajúci trend v dôsledku sprísňujúcich sa pandemických opatrení a globálnych problémov v logistike pokračovať alebo ho zvráti optimizmus zamestnávateľov, ktorí plánujú vytvoriť koncom roka tisíce nových pracovných miest, ukážu nasledujúce mesiace. Začiatkom októbra je pre uchádzačov o prácu k dispozícii celkovo 77 000 voľných pracovných miest od 7700 inzerujúcich zamestnávateľov.

Najviac nových ponúk priniesla pracovná oblasť strojárstvo vrátane výroby motorových vozidiel (2900 pracovných príležitostí), technické manuálne a prierezové zamestnania (2100) a doprava (1900). Zo zamestnaní prevažujú ponuky na operátorov v strojárskej výrobe (1500) a vodičov nákladných automobilov a kamiónov (1400). Tieto pozície, spoločne so špecialistami v oblasti IT, stavebnými pracovníkmi (izolatéri, murári, betonári, omietkari a štukatéri), lekármi, kozmetikmi, operátormi strojov na výrobu výrobkov z plastov a operátormi zariadení na výrobu skla a keramiky, patria do skupiny zamestnaní, ktoré majú zamestnávatelia problém obsadiť slovenskými uchádzačmi o prácu a preto by privítali aj cudzincov.