Čo týždeň dal: sentiment na trhoch sa zlepšil

BRATISLAVA – Akciové trhy v druhej polovici týždňa vymazali všetky straty a smerujú k novým historickým maximám.

Akciové trhy v druhej polovici týždňa vymazali všetky straty a smerujú k novým historickým maximám. Vysokú volatilitu spôsobili pokračujúca energetická kríza, začiatok výsledkovej sezóny a vyjadrenia centrálnych bankárov v USA o začatí reštriktívnej menovej politiky. Bitcoin prekonal hranicu 60 000 USD.

Globálna referenčná hodnota ropy Brent sa priblížila k 85 dolárom za barel, pretože rastúca energetická kríza sa prelieva z Európy do Ázie a to zvyšuje dopyt po rope pred zimou. Futures na Brent vzrástli v pondelok až o 2,7 % na maximum od októbra 2018. Ceny uhlia a zemného plynu sa na celom svete zvýšili, pričom zásoby pred zimou na severnej pologuli sú nízke, čo si vyžiadalo prechod na ropné produkty, ako je nafta a vykurovací olej. OPEC a jeho spojenci sa držia svojho plánu len postupne znižovať produkciu. Cena na trhu s ropou zažíva býčí trend, pričom rozdiel medzi dvoma prednými kontraktmi newyorskej ropy narastá na najširšiu úroveň za viac ako dva roky, čo naznačuje zmenšovanie dodávok v americkom skladovacom centre Cushing v Oklahome. Dokonca aj OPEC by potencionálne nemusel mať nevyhnutne veľký vplyv na ochladenie cien ropy. V dôsledku silnejúcej energetickej krízy ropa Brent vzrástla od polovice augusta o 20 %. Saudi Aramco odhaduje, že nedostatok plynu už zvýšil dopyt po rope zhruba o 500 000 barelov denne, zatiaľ čo Citigroup odhaduje, že v býčom prípade by sa mohol zdvihnúť dopyt asi 1 milión barelov denne. Rôzne podkladové meradlá trhu s ropou vykazujú známky sily. Napriek tomu, že existujú známky spomalenia globálneho rastu,  prudko rastúce ceny energií môžu potencionálne zmierniť časť tlaku, ktorý je vyvíjaný vysokým dopytom po rope.

Fed plánuje postupne sťahovať stimuly z obdobia krízy už budúci mesiac. Podpredseda Federálneho rezervného systému Clarida je presvedčený, že štandard podstatného pokroku bol viac ako splnený, pokiaľ ide o cenovú stabilitu a zamestnanosť. Fed na svojom poslednom zasadnutí súhlasil s tzv. taperingom v blízkej dobe a pravdepodobne by chcel skončiť v polovici budúceho roka. Pozitívne hodnotenie pravdepodobne odráža pocity šéfa Fedu Jeromeho Powella, ktorý predtým uviedol, že potrebuje vidieť iba solídnu septembrovú správu o pracovných miestach v USA, aby bol pripravený začať s obmedzovaním nákupov dlhopisov v novembri. Prezident Fedu v Atlante Rafael Bostic uviedol, že minulotýždňová správa o pracovných miestach ukazuje dostatočný pokrok a schválil novembrový začiatok znižovania stimulov. Tvorcovia politík Fedu sú už takmer všetci zajedno v tom, že vyššia ako očakávaná inflácia dosiahla svoj strop. Ďalšie zasadnutie Fedu  je naplánované na 2.-3. novembra. Centrálna banka v rámci núdzovej reakcie na pandémiu COVID-19 nakupuje štátne dlhopisy a cenné papiere v hodnote 120 miliárd dolárov mesačne, aby pomohol udržať nízke náklady na pôžičky, ale stále viac zdôrazňuje, že nákup dlhopisov prekročil svoju užitočnosť v súčasnom prostredí.

Rusko je pripravené dodať všetok zemný plyn, ktorý Európa potrebuje, povedal v stredu prezident Vladimír Putin a dôvod súčasnej energetickej krízy kontinentu vidí skôr v chybnej politike než v nedostatku dodávok. Najväčší európsky dodávateľ plynu zvyšuje dodávky v súlade s požiadavkami svojich zákazníkov a je „pripravený prediskutovať akékoľvek ďalšie kroky“ na stabilizáciu trhov v tomto regióne, povedal na Russia Energy Week. Kritizoval však kontinent aj za to, že do svojho energetického systému zaviedol „systematické chyby“ a potom „obviňoval presun“, keď sa niečo pokazilo. Rusko už v prvých deviatich mesiacoch roka zvýšilo dodávky plynu do Európy o 15% a „ak sa od nás požaduje ďalšie zvýšenie, sme pripravení,“ povedal Putin. „Zvyšujeme, koľko si to od nás partneri želajú. Neexistuje ani jedno odmietnutie, ani jedno.“ Vysoký nárast cien plynu a energie spôsobuje v európskom hospodárstve katastrofu. Putinove prvé slovné intervencie na trh minulý týždeň zastavili rastovú rely, ale odvtedy ceny opäť rastú. Holandský plyn – európsky benchmark, dnes vzrástol až o 8,9 % na 93,35 eura za megawatthodinu. Vzhľadom na to, že v regióne klesá vlastná produkcia plynu a rastú náklady na skvapalnený plyn, dodatočné objemy z Ruska túto zimu môžu priniesť určitú úľavu. Štátny plynárenský gigant Gazprom plní všetky svoje dlhodobé zmluvy o dodávkach, dodáva však menej, ako by si zákazníci v Európe želali, a preto sú ich zásoby plynu veľmi vyčerpané.

Putin uviedol, že európski zákazníci urobili chybu, keď sa namiesto zabezpečenia dlhodobých zmlúv spoliehali na dodávky z krátkodobého trhu na naplnenie svojich zásobníkov plynu. Zásoby energie sú podľa neho ešte dôležitejšie, pretože sa zvyšuje podiel veternej a slnečnej energie závislej od počasia. „Európsky trh s plynom nevyzerá byť dobre vyvážený a predvídateľný,“ uviedol Putin v prejave na konferencii. Na ruskom domácom trhu „si takéto problémy nemožno predstaviť.“

Americké akcie vo štvrtok rástli po výsledkoch veľkých bánk, ktoré prekonali očakávania a nové týždenné žiadosti o dávky v nezamestnanosti ukázali väčšie než očakávané zlepšenie na trhu práce. Dnes pokračovalo zverejňovanie hospodárskych výsledkov bánk, pričom spoločnosti vrátane Bank of America, Wells Fargo a Morgan Stanley zverejňovali štvrťročné výsledky pred začatím obchodovania na Wall Street. Zisky Bank of America vzrástli v minulom roku o 58 % na 7,7 miliardy dolárov, pričom táto suma bola posilnená uvoľnením 1,1 miliardy dolárov v úverových rezervách, ktoré boli predtým vyčlenené na ochranu pred prípadným zlyhaním dlžníkov. Výsledky Wells Fargo zaznamenali podobný nárast z uvoľnenia rezerv, ako aj zo zvýšených výnosov z investičného bankovníctva a z predaja spotrebiteľských kreditných kariet. Morgan Stanley vykázal výsledky, ktoré prevýšili očakávania v oblasti príjmov v obchodných jednotkách s fixným príjmom aj v obchodovaní s akciami, pričom banka zaznamenala oživenie podnikania, pretože trhová aktivita v tomto štvrťroku vzrástla.

Taliansko údajne rokuje o injekcii najmenej 5 miliárd eur (5,6 miliardy dolárov) do Banca Monte Paschi dei Siena pred predajom minoritného podielu problémového veriteľa banke UniCredit. Ministerstvo financií, ktoré kontroluje Monte Paschi, zvažuje hotovostnú infúziu pre toskánsku banku prostredníctvom ponuky práv, ktorá by menšinovým akcionárom umožnila odmietnuť zvýšenie, uviedli ľudia, ktorí pri diskusiách o súkromných záležitostiach žiadali, aby neboli identifikovaní. Konečným výsledkom by bol väčší finančný príspevok vlády – v porovnaní s 3 miliardami eur odhadovanými skôr – na splnenie podmienok stanovených generálnym riaditeľom UniCredit Andre Orcelom na nákup Monte Paschi po finančnom oživení. Obe strany sa stále sporia o sumu, pretože zvýšenie kapitálu o 5 miliárd eur pokrýva iba krátky časový rámec, zatiaľ čo pre dlhodobé riešenie pre Monte Paschi, či už s inou bankou alebo samostatne, by potrebná suma bola výrazne vyššia. V každom prípade bude účet väčšinou padať na talianskych daňových poplatníkov, pretože Paschi je vo väčšinovom vlastníctve štátu.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku miera nezamestnanosti zverejnená vo Veľkej Británii, ktorá v auguste klesla zo 4,6 % na 4,5 % a v Austrálii, kde mierne vzrástla zo 4,5 % na 4,6 %. Nemecký ekonomický sentiment podľa inštitútu ZEW klesol v októbri z 26,5 bodu na 22,3 bodu, viac ako sa očakávalo. Spotrebiteľská inflácia za september v USA stagnovala na úrovni 4,0 % a v Číne spomalila na 0,7 % medziročne. Zásoby ropy v USA nečakane vzrástli predchádzajúci týždeň až o 6,088 mil. barelov.

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500: +1,82 %

DOW JONES: +1,52 %

NASDAQ: +2,18 %

DAX: +2,51 %

Euro Stoxx 50: +2,69 %

NIKKEI: +3,64 %

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500: +19,05 %

DOW JONES: +15,32 %

NASDAQ: +15,59 %

DAX: +13,62 %

Euro Stoxx 50: +17,74 %

NIKKEI: +5,92 %

 

Mário Jičínsky, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.