The Spectator: Prečo Donald Trump vyhral voľby

LONDÝN – The Spectator vymenoval tri dôvody Trumpovho víťazstva.

Autor tohto článku v časopise The Spectator stojí na čele firmy, ktorá pôvodne predpovedala Trumpovo volebné víťazstvo. Rozoberá tri kľúčové zákonitosti, ktoré vysvetľujú výsledok hlasovania – a ktoré mnohí priaznivci demokratov prehliadli.

James Johnson

Trump má namierené do Bieleho domu. V čase, keď píšem tento článok, sa na tom zhodujú takmer všetci politológovia vrátane Nata Cohna z New York Times, ktorý jeho šance na víťazstvo odhaduje na viac ako 95 %. Trump získa aspoň jeden kľúčový štát a možno všetky tri – Michigan, Wisconsin a Pensylvániu. To sa ešte len uvidí, ale Trump by mohol vyhrať všetkých sedem rozhodujúcich štátov.

Cohn tiež predpovedá, že Trump vyhrá nielen hlasy voličov, ale aj ľudové hlasovanie – a to s náskokom 1,2 percenta. Bolo by to prvé víťazstvo republikánov od roku 2004, keď zvíťazil George W. Bush.

Čaká nás ešte niekoľko debrífingov – vrátane jedného z mojej firmy J. L. Partners. Zdá sa však, že naše prieskumy a prognózy boli v tomto súboji najpresnejšie: náš model najviac favorizoval Trumpa a náš záverečný národný prieskum mu predpovedal víťazstvo nielen v počte hlasov voličov, ale aj v „generickom hlasovaní“. Ostatní analytici sa navzájom opakovali, my sme išli vlastnou cestou.


Naši kolegovia sa vydali hlboko nesprávnym smerom. Ann Seltzerová vo svojom prieskume v Iowe minulý týždeň predpovedala Harrisovi trojpercentný náskok. Dnes ráno Trump získa Iowu s náskokom 14 percent. Bude to jeden z najhrubších prieskumných omylov v histórii.

V celkových výsledkoch sú tri kľúčové zákonitosti, ktoré vysvetľujú, ako sme sa sem dostali.

Po prvé, Seltzer predpovedal, že staršie voličky by mali voliť Harrisovú. Pravdepodobne dali prednosť demokratom – ale nie s potrebným náskokom. Na bohatých predmestiach, ako je okres Loudon vo Virgínii, naopak uspel Trump. V iných okresoch vrátane predmestí Philadelphie Harrisová predsa len prekonala Bidenove čísla. Vo vidieckych oblastiach ju však Trump výrazne prekonal.

Mimochodom, vidiecke oblasti predstavujú trend číslo dva: včera večer sme videli masívnu účasť voličov v prospech Trumpa na vidieku. V jednom okrese za druhým – od Butlera v Pensylvánii po Clarka v Michigane – si Trump v roku 2020 polepšil v percentách aj počtoch. Veľkú zásluhu na tom majú muži, medzi ktorými Trump viedol s väčším náskokom ako Harrisová medzi ženami (22 percent oproti 14 percentám).

Tretím dôvodom, ktorý považujem za najvýznamnejší, je presun nebielych voličov na Trumpovu stranu. Televízia NBC predpovedala, že Trump získa tretinu nebielych voličov. To je výnimočný obrat pre demografickú skupinu, s ktorou mali republikáni dlho problémy. Na druhej strane, Trump by mal získať viac nebielych hlasov ako ktorýkoľvek republikánsky kandidát za posledných viac ako 40 rokov. To mu umožnilo vyrovnať Harrisovu prevahu v miestach, ako je okres Philadelphia v Pensylvánii, ako aj prilákať nových voličov a získať na svoju stranu prevažne černošské okresy – najmä Baldwin v štáte Georgia. Získal viac hlasov hispánskych voličov ako predtým. Sčítavanie hlasov ešte stále prebieha, ale práve tie ho pravdepodobne dovedú k víťazstvu v Nevade a Arizone.

Trump zvíťazil vďaka tomu, že k volebným urnám priviedol lojálnych bielych vidieckych voličov a vytvoril úplne novú koalíciu nebielych voličov. Posledné slovo dám Gabrielovi, mužovi zmiešanej rasy, ktorého som pred rokom stretol neďaleko Baldwin County. Vtedy sme sa rozprávali o Stacey Abramsovej, černošskej kandidátke na guvernérku, ktorá v roku 2022 prehrala. Slová, ktoré povedal, mi dodnes utkveli v pamäti a myslím si, že vystihujú podstatu celej kampane.

„Ak si myslíte, že bieli muži nie sú v súlade s čiernymi ženami, počkajte, čo povedia čierni muži,“ povedal.

A hľa, čierni muži – a spolu s nimi aj bieli a latinskoamerickí muži – sa ozvali, v dôsledku čoho sa Donald Trump stane 47. prezidentom Spojených štátov.