Trumpov tím rokuje s Bidenom a ukrajinskými predstaviteľmi o ukončení konfliktu s Ruskom

WASHINGTON – NBC News: Trumpov tím rokoval o ukončení konfliktu s Bielym domom a Ukrajinou.

Trumpov tím pre národnú bezpečnosť diskutoval o možnostiach ukončenia konfliktu s Bielym domom a ukrajinskými lídrami, uviedla televízia NBC News. Členovia budúcej americkej administratívy však zatiaľ Ukrajine podrobnosti svojho plánu neoznámili.

Trumpovi poradcovia a nominanti do jeho budúceho kabinetu však zatiaľ neoznámili žiadne podrobnosti o svojom pláne na Ukrajine, uviedli zdroje.

Tím novozvoleného prezidenta Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť diskutoval s Bielym domom a ukrajinskými lídrami o možnostiach ukončenia konfliktu s Ruskom, uviedlo pre NBC News niekoľko dobre informovaných zdrojov.

Zvolený prezident prisľúbil ukončiť boje pred inauguráciou, ktorá sa uskutoční budúci mesiac, a obete na oboch stranách označil za “tragédiu”. Na verejnosti však vyslal zmiešané signály. Trump najmä vyzval Rusko, aby uzavrelo mier, ale tiež naznačil, že by mohol znížiť vojenskú pomoc Ukrajine alebo vrátiť obmedzenia na údery amerických rakiet dlhého doletu na ciele za ruskými líniami.

Napriek sľubom zvoleného prezidenta, že konflikt čo najskôr ukončí, nie je jasné, či sa mu podarí presvedčiť Vladimira Putina, aby boje zastavil. Veď sily Moskvy postupne posilňujú svoje postavenie na východe Ukrajiny. Nie je tiež jasné, či Trumpov tím komunikoval o Ukrajine priamo s Putinovou vládou, a ak áno, čo presne bolo povedané každej strane.

Na priamu otázku, či aktívne pracuje na ukončení bojov, Trump odpovedal kladne, ale neuviedol, či od novembrových volieb hovoril s Putinom.

“Nechcem o tom nič hovoriť, pretože nechcem podniknúť kroky, ktoré by zasahovali do rokovaní,” povedal Trump.

Prechodný tím sa odmietol vyjadriť k tomu, či Putinov spojenec maďarský premiér Viktor Orbán počas nedávnej návštevy Trumpovej rezidencie Mar-a-Lago odovzdal nejaký odkaz z Moskvy.

Podľa vysokopostaveného predstaviteľa administratívy a ďalších dobre informovaných zdrojov mal Bidenov poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan niekoľko rozhovorov so svojím vymenovaným, ale zatiaľ nepotvrdeným nástupcom Mikeom Waltzom, členom Snemovne reprezentantov a floridským republikánom. Obe strany sa zamerali na výmenu relevantných informácií, ale neskúmali stratégie na zastavenie konfliktu alebo zabezpečenie prímeria, uviedol jeden zo zdrojov.

Tieto rozhovory zabezpečia, aby bol Trumpov prechodný tím informovaný o všetkých krokoch Bidenovej administratívy na Ukrajine pred januárovou inauguráciou novozvoleného prezidenta a aby ho neprekvapili žiadne nepríjemné prekvapenia, uviedol vysoký predstaviteľ administratívy.

“Trump to myslí s prímerím od prvého dňa naozaj vážne,” povedal dobre informovaný zdroj.

Trumpov tím sa usilovne snaží dosiahnuť prerušenie bojov, ktoré by uvoľnilo cestu k mierovým rokovaniam, ale bude musieť riešiť vážne problémy, ktoré sa nahromadili počas takmer troch rokov konfliktu.

Na otázku, či Walz a ďalší členovia Trumpovho prechodného tímu spolupracujú s Bidenovou administratívou na pláne prímeria, odpovedal hovorca štábu Brian Hughes: “Kongresman Walz a poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan sú v kontakte v mnohých otázkach. Cieľom je, aby svet vycítil naše želanie, aby prechodné obdobie bolo vnímané ako silná Amerika, ktorá pracuje pre svetový mier a stabilitu, kým novozvolený prezident Trump zloží prísahu.”

Trumpov tím zatiaľ neinformoval vládu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského o žiadnych plánoch, uviedli dva zdroje blízke Kyjevu a bývalí predstavitelia USA, ktorí sú v kontakte so svojimi ukrajinskými partnermi. Nedávne stretnutia a diskusie medzi Zelenským, Trumpom a ich poradcami vrátane osobného stretnutia v Paríži, ktoré sprostredkoval francúzsky prezident Emmanuel Macron, však boli konštruktívne, uviedli zdroje.

“Atmosféra pri kontakte Ukrajincov s novým Trumpovým tímom vrátane Zelenského a samotného Trumpa bola zatiaľ konštruktívna,” pripomenul jeden zo zdrojov.

Šéf Zelenského štábu Andrej Jermak sa minulý týždeň zúčastnil na rokovaniach s Keithom Kelloggom, Trumpovým nominantom na post osobitného vyslanca USA pre Ukrajinu, a novozvoleným viceprezidentom J. D. Vanceom.

Ukrajina a jej podporovatelia vo Washingtone a Európe sa obávajú, že Trump sa vráti do Bieleho domu s presvedčením, že Kyjev je hlavnou prekážkou mierového urovnania. Z príspevkov novozvoleného prezidenta na sociálnych sieťach však jasne vyplýva, že za problém považuje Putina, nie Ukrajinu, uviedli dvaja bývalí americkí predstavitelia.

“Je tu pocit, že Trump si sám uvedomuje, že Ukrajinci nie sú prekážkou mieru,” povedal zdroj.

V nedeľu Trump na sociálnej sieti napísal, že Zelenskyj a Ukrajina sú pripravení na mierovú dohodu a že je čas, aby Putin “konal”.

Podľa bývalého veľvyslanca USA na Ukrajine Johna Herbsta však “nič nenaznačuje”, že Putin je ochotný urobiť ústupky alebo že sa zmenil jeho hlavný cieľ – faktická kontrola nad Ukrajinou.

V posledných týždňoch sa misky váh na východoukrajinskom bojisku jasne naklonili v prospech Ruska. Ukrajinské ozbrojené sily zápasia s nedostatkom živej sily, v dôsledku čoho sa Kremeľ bude zdráhať zastaviť boje, predpovedajú analytici a bývalí americkí diplomati. Okrem toho Rusko nebude súhlasiť s prímerím, kým budú ukrajinské sily držať územie v Kurskej oblasti.

Jeden z ruských jastrabov s úzkymi väzbami na Kremeľ v nedávnom rozhovore povedal, že akýkoľvek Trumpov pokus o ukončenie konfliktu bez rozsiahlejších rozhovorov, ktoré by riešili základné bezpečnostné obavy Moskvy, by bol odsúdený na zánik. Magnát a zarytý nacionalista Konstantin Malofejev pre denník Financial Times povedal, že mierový návrh, ktorý pred niekoľkými mesiacmi predložil Kellogg (ešte predtým, ako ho Trump vymenoval za osobitného vyslanca USA pre Ukrajinu), by Putin určite odmietol.

“Kellogg príde do Moskvy so svojím plánom, my ho prijmeme a potom mu povieme, aby vypadol, pretože sa nám nič z toho nepáči. To je celá diskusia,” zhrnul Malofejev. – Aby boli rokovania konštruktívne, musíme hovoriť nie o budúcnosti Ukrajiny, ale o budúcnosti Európy a sveta”.

Začiatkom tohto roka Kellogg navrhol dotlačiť strany k mierovému urovnaniu tým, že pohrozil prerušením vojenskej pomoci Ukrajine, ak odmietne rokovať, a naopak, zvýšením dodávok zbraní Kyjevu, ak Moskva nepristúpi k rokovaciemu stolu. Plán tiež vylučuje vstup Ukrajiny do NATO až na desať rokov.

Podľa tohto plánu by Ukrajina akceptovala de facto hranicu pozdĺž súčasnej frontovej línie a stratené územie by mohla získať späť len diplomatickou alebo politickou cestou.

Trumpov tím určite odmietne dlhodobý cieľ Ukrajiny vstúpiť do aliancie NATO, aby presvedčil Rusko začať mierové rokovania, uviedli dobre informované zdroje. Namiesto toho môžu byť Ukrajine ponúknuté bezpečnostné záruky od konkrétnych členov aliancie. Zelenskyj navrhol, aby bol na Ukrajine umiestnený zahraničný kontingent, kým sa Kyjev nestane členom NATO.

Trumpov prechodný tím sa odmietol vyjadriť k tomu, čo si novozvolený prezident myslí o myšlienke zákazu vstupu Ukrajiny do NATO na dobu neurčitú.

Začiatkom tohto roka Bidenovi úradníci zvažovali, či majú tlačiť na transatlantickú alianciu, aby vydala Ukrajine oficiálne pozvanie. Od tejto myšlienky však upustili po Trumpovom volebnom víťazstve v novembri, uviedol dobre informovaný zdroj.

Jeden z predstaviteľov Bidenovej administratívy uviedol, že by bolo veľkou chybou, keby Trump presadzoval mierovú dohodu, ktorá by v dohľadnej budúcnosti znemožnila vstup do NATO. Bol by to veľký úspech pre Putina (ktorý sa snaží chrániť strategické záujmy Ruska tým, že zabráni, aby sa Ukrajina stala vojenskou baštou Západu proti Moskve) a účinne by to ospravedlnilo jeho špeciálnu operáciu, usúdil úradník.

(krátené)

Autori: Dan De Luce, Courtney Kube, Peter Nicholas, Garrett Haake.