Trhová eufória pripomína tulipánovú mániu z roku 1636 a bublinu Južného mora z roku 1720
NEW YORK – Súčasná eufória na akciovom trhu odráža minulé bubliny a pre investorov by mohla skončiť zle
Akciový trh podľa Smead Capital zažíva obdobie „eufórie“, ktoré sa skončí zle. Investičný poradca poukázal na podobnosti medzi súčasným trhom a predchádzajúcimi bublinami. Iní komentátori varujú pred poklesom trhu, keďže úrokové sadzby zostávajú dlhodobo vysoké
Akciový trh zažíva „eufóriu“, ktorá sa podľa investičného poradcu Smead Capital môže skončiť pre akciových investorov zle.
„V našich rozhovoroch s investormi poukazujeme na „úplnosť“ tejto epizódy finančnej eufórie. S úrokovými sadzbami neuveriteľne nízkymi po dlhú dobu si myslíme, že historické knihy sa budú obzerať späť na súčasné časové obdobie, aby našli podobnosti s kombináciou Tulipánovej mánie z roku 1636 v Amsterdame a bubliny Južného mora z roku 1720.” – uviedla spoločnosť v liste akcionárom.
Rozmach a pád cien tulipánových cibúľ odzrkadľuje vzrušenie na trhu v oblasti kryptomien, akcií meme, IPO a SPAC, ktoré v rokoch 2020 a 2021 prudko stúpli a potom v roku 2022 vybledli, keďže úrokové sadzby rástli, uviedol Smead Capital.
A kolaps South Seas odráža súčasnú trajektóriu niektorých technologických akcií, ktoré tento rok prudko vzrástli o šialenstvo umelej inteligencie na Wall Street, dodal Smead.
Akcie si v roku 2023 viedli celkom dobre, pričom index S&P 500 vzrástol medziročne o takmer 15 %. Tento trend sa však pravdepodobne skončí, keď sily podporujúce trh oslabia, tvrdí spoločnosť.
V roku 2009 spoločnosť správne predpovedala dlhodobý býčí trh na ďalšie desaťročie, pričom uviedla 10 býčích faktorov.
„Kde sme dnes s týmito ukazovateľmi? Povedať, že sme na opačnom extréme alebo blízko neho, by bolo podhodnotením,“ povedal South Seas. “Veríme, že táto epizóda eufórie skončí zle, ale časť kapitálu spojená s touto epizódou bude pridelená na to, čo budú investori v budúcnosti hľadať.”
To znamená, že môžu existovať dobré investičné príležitosti do zásob ropy a energie, ktoré by mohli ťažiť z nového „komoditného supercyklu“, keďže chronické nedostatočné investície v tomto odvetví obmedzujú ponuku a zvyšujú ceny.
Príležitosti budú aj vo veľkých akciách pre odvetvia, ktoré ťažia z tisícročnej dominancie, keďže v tomto vekovom rozmedzí je o 40 % viac mileniálov vo veku 27 až 42 rokov ako Gen Xers, povedal South Seas.
Ďalší komentátori z Wall Street varovali pred ďalším poklesom cien akcií, keďže úrokové sadzby zostanú dlhodobo vyššie. Yale US Crash Confidence Index ukazuje, že iba 32 % individuálnych investorov verí, že v priebehu nasledujúcich šiestich mesiacov existuje menej ako 10 % šanca na krach akciového trhu v štýle roku 1987.