Tranzit ruského zemného plynu cez Ukrajinu sa môže skončiť koncom budúceho roka, tvrdí Kyjev
KYJEV – Ukrajinský minister energetiky tvrdí, že predĺženie päťročnej zmluvy o tranzite pre dodávky do Európy je nepravdepodobné.
Ukrajinský minister energetiky uviedol, že jedna z posledných tepien, cez ktorú prúdi ruský plyn do Európy, môže byť uzavretá do konca budúceho roka, keď sa skončí platnosť zmluvy Ukrajiny s Gazpromom o tranzite plynu.
V rozhovore pre Financial Times Herman Galuščenko uviedol, že šance Kyjeva a Moskvy dohodnúť sa na predĺžení päťročnej tranzitnej zmluvy, ktorá bola prvýkrát podpísaná v roku 2019, sú malé – a to aj napriek tomu, že cez Ukrajinu prechádza takmer 5 % celkového dovozu plynu do Európy.
“Naozaj si neviem predstaviť, ako by to mohlo byť dvojstranné,” odpovedal Galuščenko na otázku, či je Ukrajina pripravená znovu rokovať o dohode s Moskvou po vypuknutí vojenského konfliktu v minulom roku.
“Môžem vám povedať, že pripravujeme náš systém na zníženie dodávok,” dodal.
Rozhodnutie Moskvy obmedziť dodávky plynu do Európy minulý rok vyvolalo energetickú krízu, ktorá podnietila infláciu a zvýšila životné náklady na kontinente. Zatiaľ čo viaceré trasy boli odstavené, ukrajinský plynovod je jedným z dvoch, ktoré naďalej dodávajú plyn, hoci v obmedzenom objeme.
Podľa energetickej poradenskej spoločnosti ICIS sa Rakúsko v máji spoliehalo na ruský plyn prechádzajúci cez Ukrajinu približne v polovici svojho dovozu plynu, zatiaľ čo Slovensko sa na tento plynovod spoliehalo v 95 %.
Minister energetiky uviedol, že Európa bude na ďalšie spomalenie dodávok relatívne pripravená, keďže v minulosti sa musela prispôsobiť podobným zníženiam znížením dopytu a hľadaním alternatívnych zdrojov dovozu, ako je napríklad skvapalnený zemný plyn.
Ide však o prvé potvrdenie z Kyjeva, že tranzitná zmluva, na základe ktorej sa zabezpečujú zvyšné toky z Ruska cez Ukrajinu, pravdepodobne vyprší koncom budúceho roka a nebude obnovená.
Bez ukrajinskej tranzitnej trasy by jediným plynovodom z Ruska, ktorým by sa plyn naďalej prepravoval do Európy, bol Turkish Stream, ktorý zásobuje krajiny na juhovýchode kontinentu a ktorý v máji predstavoval len necelé 3 % dovozu plynu do Európy.
Hoci Galuščenko naznačil, že európski politici môžu chcieť o dohode znovu rokovať – ako sa to stalo v roku 2019, keď delegácia EÚ sprostredkovala trojstranné rozhovory s Ruskom a Ukrajinou – podľa analytikov je to vzhľadom na zložitý priebeh rokovaní s Moskvou nepravdepodobné.
Európska komisia sa odmietla vyjadriť k tomu, či sa pokúsi iniciovať rozhovory s Ruskom s cieľom predĺžiť zmluvu.
Strata aj malého percenta dodávok by mohla viesť k vyšším cenám na celom kontinente vzhľadom na obmedzené globálne trhy s plynom, hoci sa očakáva, že dodávky LNG od roku 2025 rýchlo porastú po spustení veľkých projektov v Katare a USA.
Začiatkom tohto mesiaca námestník ruského ministra zahraničných vecí Michail Galuzin uviedol, že rozhodnutie nepredĺžiť dohodu o tranzite plynu by “zasadilo úder” EÚ a Ukrajina by si “strelila do nohy, pretože by prišla o príjmy z tranzitu”.
Európske ceny plynu sa v roku 2022 zvýšili viac ako desaťnásobne oproti bežnej úrovni a dosiahli ekvivalent takmer 600 USD za barel v prepočte na ropu, ale odvtedy prudko klesli. Základná zmluva TTF sa vrátila na úroveň približne 40 eur za megawatthodinu, čo je takmer o 90 % menej ako v auguste minulého roka, keď dosiahla najvyššiu hodnotu.
Súčasná zmluva o tranzite plynu bola podpísaná v decembri 2019. Bola to dohoda uzavretá na poslednú chvíľu, len 24 hodín pred vypršaním platnosti predchádzajúcej dohody. Zabezpečuje tranzitné toky ruského plynu cez Ukrajinu do roku 2024.
Na základe dohody ruská štátna energetická spoločnosť Gazprom súhlasila, že v roku 2020 pošle cez ukrajinský plynovod minimálne 65 miliárd metrov kubických plynu a v rokoch 2021 až 2024 40 miliárd metrov kubických plynu ročne, čo krajine zabezpečí tranzitné poplatky vo výške 7 miliárd USD.
Rusko však v súčasnosti dodáva len objemy približne 12 miliárd metrov kubických ročne a Kyjev tvrdí, že Moskva mu platí nedostatočne, a to napriek zmluvnej povinnosti platiť plné tranzitné poplatky bez ohľadu na to, či sa dohodnuté objemy plynu dodajú.
OMV, jedna z najväčších rakúskych energetických spoločností, uviedla, že “bude schopná zásobovať svojich zákazníkov aj bez ruského plynu”, keďže sa na to pripravila po začatí konfliktu na Ukrajine v minulom roku.
Ak by zmluva vypršala, Gazprom by stále mohol technicky dodávať plyn cez Ukrajinu prostredníctvom rezervácie kapacity v aukciách, ktoré je jej prevádzkovateľ prepravnej sústavy povinný uskutočňovať podľa európskych pravidiel.