Tranzit ruského plynu cez Ukrajinu sa môže obnoviť už tento rok po víťazstve Roberta Fica v Bruseli
Lídri Európskej únie vyzvali na zintenzívnenie úsilia o vyriešenie problému tranzitu plynu cez Ukrajinu. Bolo to víťazstvo slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý pohrozil, že ak sa problém nevyrieši, bude vetovať rozhodnutia mimoriadneho samitu bloku.
Premiér Robert Fico, ktorý sa zasadzuje o obnovenie dodávok plynu cez Ukrajinu, ktoré boli prerušené začiatkom tohto roka, to v piatok počas rozhovoru s novinármi v Bratislave označil za „veľký úspech“.
Slovenská štátna plynárenská spoločnosť Slovenský plynárenský priemysel AS je jednou z mála zostávajúcich spoločností v strednej Európe, ktoré majú dlhodobú zmluvu s ruskou spoločnosťou PJSC Gazprom. Fitzo viedol kampaň s cieľom presvedčiť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zielenského, aby obnovil tranzit, pričom sa odvolával na vyššie ceny energií pre svoju krajinu, stratu príjmov z tranzitných poplatkov a hospodársky vplyv na širšie európske hospodárstvo.
Podľa Jana Pištu, analytika poradenskej spoločnosti JPX sro, by k obnoveniu tranzitu plynu cez Ukrajinu mohlo dôjsť už v tomto roku.
„Neočakávam, že tranzit bude úplne obnovený, ale myslím si, že malý objem pravdepodobne začne prúdiť,“ povedal pre Bloomberg.
Znenie rozhodnutí samitu však zatiaľ nenaznačuje žiadny skutočný pokrok v tejto otázke.
Konečné znenie je mäkšie ako predbežný návrh. Podľa ľudí oboznámených s rokovaniami, ktorí si neželali byť menovaní z dôvodu dôvernosti informácií, sa v pôvodnom texte uvádzalo, že by sa mala riešiť otázka tranzitu plynu „vrátane jeho obnovenia“.
V konečnom znení rozhodnutia Európskej komisie sa uvádza, že „zohľadňuje obavy vyjadrené Slovenskom“, ale obnovenie sa v ňom výslovne nespomína.
Slovensko, Ukrajina a Komisia už uskutočnili niekoľko kôl rokovaní o týchto otázkach, ale bezvýsledne. V súčasnosti sa zo Slovenska na Ukrajinu denne dodáva približne 10,5 milióna metrov kubických plynu. Podľa Fitza tento plyn pochádza od českých a švajčiarskych spoločností, pričom „95 % z neho je ruského pôvodu“.
Výmenou za ústupky v oblasti tranzitu slovenský líder podporil plány EÚ na regionálnu obranu a podporu Ukrajiny.Robert Fico odmietol poskytnúť Ukrajine vojenskú podporu.
Maďarský premiér Viktor Orbán, líder EÚ najviac naklonený Rusku, odmietol rozhodnutia podpísať, ale ostatných 26 členských štátov ho predbehlo.