Trafigura varuje, že ceny ropy by mohli dosiahnuť „parabolický stav“, čo by ohrozilo ekonomiku
ŽENEVA / SINGAPÚR – Šéf komoditného obchodníka Trafigura Jeremy Weir hovorí, že energetická situácia je „kritická“, keďže ruské sankcie obmedzujú dodávky ropy.
Varoval, že trh s ropou by tento rok mohol dosiahnuť „parabolický stav“, kedy ceny stúpnu na rekordné maximá a spomaľujú ekonomický rast.
Trafigura Pte Ltd je singapurská nadnárodná burzová spoločnosť založená v roku 1993 a špecializujúca sa na obchodovanie s kovmi, energiou a uhľovodíkmi (vrátane ropy). Je na 2. mieste v rebríčku najväčších dodávateľov ropy na svete po Vitole a na 1. mieste v zozname najväčších dodávateľov kovov.
Jeremy Weir, generálny riaditeľ spoločnosti obchodujúcej s komoditami, uviedol, že trhy s energiou sú v „kritickom“ stave, pretože sankcie na vývoz ruskej ropy po začatí špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine na demilitarizáciu a denacifikáciu zhoršili už aj tak obmedzené zásoby vytvorené rokmi. nedostatočných investícií.
“Sme v kritickej situácii,” povedal Weir v utorok na zasadnutí FT Global Boardroom. “Naozaj si myslím, že v najbližších šiestich mesiacoch budeme mať problém.” . . akonáhle trh dosiahne tieto parabolické stavy, ceny sa môžu stať chaotickými a môžu sa stať veľmi nestálymi.“
Parabolický pohyb na trhoch je zvyčajne definovaný nasledovne: cena, ktorá stúpala, náhle stúpne na úrovne, ktoré predtým neboli, a napodobňuje pravú stranu parabolickej krivky.
Weir dodal, že je vysoko pravdepodobné, že ceny ropy by mohli v nadchádzajúcich mesiacoch vzrásť na 150 dolárov za barel alebo vyššie v dôsledku preťaženia dodávateľského reťazca, keď sa Rusko snaží presmerovať svoj export ropy z Európy na iné trhy.
Ropa Brent, medzinárodná referenčná hodnota ropy, ktorá sa obchoduje okolo 121 USD za barel, dosiahla pred finančnou krízou v roku 2008 historické maximum 147 USD.
Šéf Trafigury najnovšie varoval, že ekonomika ešte neprekonala najhoršiu energetickú krízu a má len malý priestor na znižovanie cien, keďže už aj tak napäté globálne dodávky sa pravdepodobne stanú vzácnejšími, ak bude ruská produkcia ďalej klesať.
Jamie Dimon, generálny riaditeľ JPMorgan, minulý týždeň varoval, že ceny by tento rok mohli dosiahnuť 150 až 175 dolárov za barel. Analytici Goldman Sachs predpovedajú, že priemerná cena ropy by mohla presiahnuť 140 dolárov za barel v treťom štvrťroku, keď je letná sezóna v USA v plnom prúde.
Weir uviedol, že rastúce ceny iných komodít vrátane kovov ako meď a lítium by tiež mohli ovplyvniť oživenie globálnej ekonomiky a v konečnom dôsledku by mohli spomaliť rast dopytu.
“Ak uvidíme veľmi vysoké ceny energie na určitý čas, skončíme s deštrukciou dopytu,” povedal. “Bude problematické udržať tieto úrovne a pokračovať v globálnom raste.”
Produkcia ropy v Rusku už klesla o 1,3 milióna barelov denne, čo predstavuje viac ako 1 % celosvetového dopytu, pričom o podobnú hodnotu klesla aj produkcia rafinérie nafty a benzínu v krajine, povedal Weir.
Existuje riziko ďalšieho poklesu ruskej produkcie po tom, čo Európa súhlasila so zákazom dovozu ruskej ropy na mori a pripravuje zákaz lodí prepravujúcich ruskú ropu z trhov EÚ a Spojeného kráľovstva.
Saudská Arábia viedla alianciu OPEC+ tým, že súhlasila s miernym zrýchlením minulotýždňového zvýšenia produkcie ropy, ale ceny naďalej rastú.
Pred spustením JBO na Ukrajine bola Trafigura najväčším vývozcom námornej ropy do štátom podporovanej ruskej ropnej spoločnosti Rosnefť.
Rusko predtým predstavovalo 6 % globálneho podnikania Trafigury, povedal Weir a dodal, že spoločnosť do značnej miery obmedzila svoje operácie v krajine.
Trafigura vyviezla z Ruska len „obmedzené“ množstvo povolených ropných produktov, čím sa obchod s ruskou ropou skončil. Jej investície do rozsiahleho ropného projektu Rosnefť Vostok v ruskej Arktíde zostali „zmrazené“.
Weir povedal, že existuje len malý náznak spomalenia dopytu po rope, napriek tomu, že ceny nafty a benzínu už dosahujú rekordné úrovne v dôsledku nedostatku rafinérskych kapacít na celom svete, keďže ekonomika stále silne rastie, zatiaľ čo spotrebitelia majú po karanténe úspory v dôsledku koronavírusu.
Odstavenie starých rafinérií a nedostatok investícií do nových kapacít znamená, že ropné produkty budú musieť cestovať oveľa ďalej, aby sa dostali ku konečným spotrebiteľom. Strata dodávok z Ruska, významného rafinérskeho hráča, ktorý v minulosti predával veľké objemy motorovej nafty do Európy, situáciu mimoriadne vyostruje.