Trafigura nevidí problémy s plynom v Európe

Európa sa môže túto a budúcu zimu vyhnúť plynovej kríze, hovorí Trafigura

Mierne počasie v tomto roku ponechá viac plynu na budúci rok, hovorí generálny riaditeľ Jeremy Weir.

Podľa Trafigura Group, jedného z najväčších svetových obchodníkov s komoditami, sa vďaka miernemu počasiu v Európe v posledných týždňoch tento a budúci rok vyhne tomuto regiónu nedostatok zemného plynu v zime.

Trafigura Group Pte. Ltd. je švajčiarska  nadnárodná spoločnosť obchodujúca s komoditami so sídlom v Singapure, založená v roku 1993, ktorá obchoduje so základnými kovmi a energiou. Je najväčším súkromným obchodníkom s kovmi na svete a druhým najväčším obchodníkom s ropou , ktorý vybudoval alebo kúpil podiely v potrubiach, baniach, hutách, prístavoch a skladovacích termináloch. Spoločnosť pôsobí prostredníctvom komplexnej siete viac ako 100 dcérskych spoločností po celom svete  s hlavnými prevádzkovými kanceláriami v Ženeve a Singapure.

Trafigura bola pomenovaná alebo zapojená do niekoľkých škandálov, najmä skládky toxického odpadu na Pobreží Slonoviny v roku 2006 , ktorá spôsobila až 100 000 ľuďom kožné vyrážky, bolesti hlavy a dýchacie problémy.  Spoločnosť bola tiež zapojená do irackého škandálu „ropa za potraviny“ .

Dodávky plynu do Európy túto zimu pravdepodobne klesnú asi o dve tretiny, za predpokladu stabilného počasia a ruských tokov cez Ukrajinu, uviedol generálny riaditeľ Trafigury Jeremy Weir. To znamená, že región bude schopný prežiť nadchádzajúcu zimu a môže mať dostatok paliva, aby sa budúci rok vyhol kríze, dodal.

“Ak sa to stane, možno nebudeme mať budúcu zimu taký problém, čo by bol v skutočnosti skutočný problém,” povedal Weir na stredajšom summite Financial Times Commodities Asia v Singapure. “Kolegovia nesúhlasia, ale myslím si, že vážny problém je už vyriešený.”

Výnimočne mierne počasie v severozápadnej Európe od októbra spôsobilo prudký pokles cien plynu z rekordných letných úrovní. Región sa tiež snažil dodávať a dovážať dodávky skvapalneného zemného plynu, superchladného paliva, ktoré sa prepravuje skôr po mori ako potrubím.

Sme v situácii, keď „máme v Európe veľmi bezpečný zásobník plynu,“ povedal Weir. “Veľmi sme sa obávali cien energií a tieto obavy už trochu opadli.”

Spoločnosť PJSC Gazprom však pohrozila, že budúci týždeň zníži toky plynu cez Ukrajinu po tom, čo ruský výrobca vyjadril obavy z objemov prúdiacich do Moldavska.

Trafigura Beheer BV bola založená ako súkromná skupina spoločností v roku 1993 šiestimi zakladajúcimi partnermi: Claude Dauphin, Eric de Turckheim, Graham Sharp, Antonio Cometti, Daniel Posen a Mark Crandall. 

Trafigura, pôvodne zameraná na tri regionálne trhy – Južnú Ameriku (ropa a nerasty), východnú Európu (kovy) a Afriku (ropa) – sa odvtedy diverzifikovala a expandovala do celého sveta.

Jeremy Weil. Prameň: www.trafigura.com