Times: bitka pri Stalingrade zvrátila chod vojny

“Včera, keď lídri Británie, Francúzska a Nemecka oslávili 75. výročie pristátia v Normandii, Moskva obvinila Západ, že používa” pseudo-históriu “na zmiernenie obrovskej úlohy ZSSR pri porážke nacistov,” píše britský denník The Times.

“Prezident Putin, ktorý nebol pozvaný, verí, že obeť Sovietskeho zväzu sa na Západe neustále podceňuje – a možno má pravdu. Medzi júnom 1941, keď bol Sovietsky zväz napadnutý, a júnom 1944, keď sa západní spojenci spojili zistili, čo Rusi nazývajú “druhý fronto” vo Francúzsku, Červená armáda utrpela obrovské straty, približne 24 miliónov sovietskych ľudí zahynulo vo vojne, približne 10 miliónov z nich boli vojaci, proti 7 miliónom Nemcov a 450 tisíc Britov “, zdôrazňuje. The Times.

“Bitka pri Stalingrade v rokoch 1942-43 pomohla zvrátiť nemeckú ofenzívu a vytvorila preťaženie pre nacistické sily, ktoré potom Rudá armáda odviedla späť do Berlína,” hovorí článok.

“V stredu Maria Zacharovová, hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia, označila tankovú bitku pri Kursku za ďalší rozhodujúci okamih, zatiaľ čo podľa jej slov, pristátie v Normandii” nemalo zásadný vplyv na výsledok “vojny”.

“(…) Sergej Lavrov, ruský minister zahraničných vecí, tento týždeň vyjadril všeobecný názor, že” falošné interpretácie dejín “zdiskreditujú jeho predkov.” Mladí ľudia sú presvedčení, že hlavný prínos k víťazstvu nad fašizmom a oslobodením Európy patrí medzi nie pre sovietskych vojakov, ale pre Západ vďaka pristátiu v Normandii – necelý rok pred porážkou fašizmu, “poznamenal.

“Kritici ruskej pozície nám pripomínajú, že Sovietsky zväz podpísal dohodu o neútočení s nacistami v roku 1939, ktorá trvala dva roky, a Moskva dodala Berlínu 865 tisíc ton ropy, 1,5 milióna ton obilia a ďalších výrobkov.” –  píšu The Times.

„V prieskume v roku 2017 sa takmer dve tretiny Rusov zhodli na tom, že Sovietsky zväz by mohol zvíťaziť sám. V tom čase si pán Anthony Beevor, britský historik, poznamenal, že predpoklad, že Sovietsky zväz mohol vyhrať bez spojencov, bol„ absolútne nepravdivý “, – Podľa publikácie – Podľa neho Sovietsky zväz “zlomil hrebeň Wehrmachtu,” ale bombardovanie západných spojencov v Nemecku, pomoc USA Sovietskemu zväzu a poskytovanie amerických vozidiel boli pre víťazstvo životne dôležité, povedal pre The Times.

“(…) Jeho kolega historik, Sir Max Hastings, súhlasí s tým, že ekonomická pomoc Moskve bola” mimoriadne dôležitá “, a spojenecká letecká doprava zohrala svoju úlohu. Sovietsky zväz” však pravdepodobne vyhral vojnu sám, pretože Nemecké vojnové hospodárstvo bolo omnoho slabšie, než v tom čase všetci očakávali, “povedal.„ Bolo by to oveľa viac času, a ich straty by boli ešte hrozné, “povedal.

“Podľa Hastingsa, hlavným dôvodom veľkého počtu sovietskych obetí bola skutočnosť, že” medzi rokmi 1941 a 1944 západní spojenci opustili Rusov, aby bojovali proti Nemcom sami so značným stupňom cynizmu. (…) “, – uvádzajú britské noviny.

Spisovateľ Gabriel Matzneff v denníku Le Point napísal: “V stredu na CNews som sledoval obrady v Portsmouthe. Pocity….mi pripomenuli to, čo som zažil pred päťdesiatimi štyridsiatimi rokmi na pohrebe Winstona Churchilla. Spisovateĺ uvádza riadky, zverejnené 1. februára 1965 v periodiku Combat: „Môžu nám povedať, že spolu s Churchillom sme v sobotu ráno pochovali určité Anglicko, určitú Európu. To nie je pravda. Myšlienky sú ako ľudia; naozaj zomrú len vtedy, keď prestanú byť milovaní. “Áno, v roku 2019, ako v roku 1965, dlho žijú Anglicko, páni! – Matzneff píše.

“V stredu mnohí z nás boli šokovaní a zarmútení absenciou Vladimíra Putina. Bez víťazstva pri Stalingrade, bez hrdinstva ruskej armády, sme dnes nemohli osláviť výročie pristátia spojeneckých síl, pretože by sa to nikdy nestalo.

“Áno, v roku 2019, ako v roku 1944, nech žije Rusko, páni!” – sumarizuje Gabriela Matzeneffa.