The Guardian: Scotland Yard nemá nič na Putina

Britská polícia nemá žiadne dôkazy, podľa ktorých by ruský prezident Vladimir Putin mohol byť obvinený z incidentu otravou bývalého plukovníka GRU Sergeja Skripala a jeho dcéry Julie. Uvádza to internetové vydanie britského medzinárodného senníka The Guardian. Foto: Oficiálna stránka prezidenta Ruskej federácie www.kremlin.ru.

“Nemáme žiadne materiály, na základe ktorých by sme mohli stíhať,” uviedol vedúci oddelenia protiteroristickej polície. Povedal, že Scotland Yard sa snaží na základe skutočných dôkazov a dôkazov ustanoviť úlohu ruského vodcu.

V júnovom rozhovore s americkým režisérom Oliverom Stoneom Putin uviedol, že neverí, že Skripaľovcov otrávila britská spravodajská služba. Podľa jeho názoru, keby skutočne chceli otráviť Skripala, túto záležitosť by ukončili.

Skutočnosť, že tretí agent ruských špeciálnych služieb pod fiktívnym menom Sergey Fedotov je spojený s otravou Skripaľovcov, oznámili britské médiá v polovici februára. Vyšetrovací tím Bellingcat neskôr uviedol, že Fedotov bol v skutočnosti absolventom diplomatickej akadémie ruského ministerstva zahraničných vecí a vyšším úradníkom GRU Denisom Vjačeeslavovičom Sergejevom.

Sergej Skripaľ a jeho dcéra Júlia boli 4. marca 2018 na lavičke v britskom meste meste Salisbury v bezvedomí. Špecialisti zistili, že boli otrávení nervovým plynom . Londýn obviňoval Moskvu z toho, čo sa stalo, a vymenoval mená údajných páchateľov – Alexandra Petrova a Ruslana Boširova. Podľa skupiny Bellingcat a zasvätených je Boširov v skutočnosti zamestnancom ruskej vojenskej spravodajskej služby, plukovník Anatolij Čepiga, a Petrov je vojenský lekár, dôstojník GRU Alexander Miškin.

Sergej Viktorovič Skripal (1951) je bývalý ruský dvojitý agent pracujúci pre ruské a britskej tajnej služby počas 90. rokov 20. storočia a začiatkom 21. storočia. V decembri 2004 bol zatknutý ruskou Federálnou službou bezpečnosti (FSB) a následne odsúdený a uväznený za vlastizradu. Ruská federácia ho vymenila za špiónov, ktorých chytili v USA. V roku 2010 sa usadil v Spojenom kráľovstve vďaka výmene agentov.

Dňa 4. marca 2018 boli Skripaľ a jeho dcéra Julija, ktorá za ním prišla na návštevu z Moskvy, nájdení v Salisbury otrávení sprvu neznámym nervovým jedom. Po prevezení do okresnej nemocnice v Salisbury bolo 9. marca 2018 oznámené, že sú obaja v kritickom stave. Britskými orgánmi je udalosť odvtedy vyšetrovaná ako pokus o vraždu. Skripal a jeho dcéra mali byť podľa predstaviteľov Veľkej Británie a Európskej únie (EÚ) otrávení nervovo paralytickým jedom A234 zo skupiny látok na západe označovaných ako novičok.

Politickí predstavitelia v prípade otravy používali pojem “very likely”. To sa prekladá ako s veľko pravdepodobnosťou. To znamená, že s veľkou pravdepodobnosťou áno, ale aj s veľkou pravdepodobnosťou nie.