The Economist upozorňuje na najdôležitejšie témy

LONDÝN – V nasledujúcich mesiacoch bude svet čeliť pokusom o obmedzenie inflácie, chaosu na energetických trhoch a neistote, akou cestou sa vydá Čína po pandémii. The Economist uvádza desať tém, na ktoré si treba dať pozor v nadchádzajúcom roku.

Po dvoch rokoch pandémie sa konflikt na Ukrajine stal hlavnou hnacou silou, ktorá určuje najbližšiu budúcnosť. V nasledujúcich mesiacoch bude svet čeliť jej nepredvídateľnému vplyvu na geopolitiku a bezpečnosť, pokusom o obmedzenie inflácie, chaosu na energetických trhoch a neistote, akou cestou sa po pandémii vydá Čína. Všetky tieto otázky sú navzájom úzko prepojené ako ozubené kolesá. Tu je desať tém a trendov, na ktoré si treba dať pozor v nadchádzajúcom roku.

1. Všetky oči sa upierajú na Ukrajinu. Ceny energií, inflácia, úrokové sadzby, hospodársky rast, nedostatok potravín – všetko závisí od toho, ako sa bude konflikt vyvíjať v nasledujúcich mesiacoch. Rýchle úspechy Ukrajiny by mohli byť hrozbou pre Vladimira Putina, ale najpravdepodobnejším výsledkom sa zdá byť patová situácia. Rusko sa bude snažiť predĺžiť konflikt v nádeji, že nedostatok energie a politické zmeny v Amerike pripravia Kyjev o podporu Západu.

2. Recesia sa blíži. Najväčšie svetové ekonomiky upadnú do recesie a centrálne banky už zvyšujú úrokové sadzby v nádeji, že sa im podarí obmedziť infláciu – dôsledok pandémie a nárastu cien energií. A ak je americká recesia relatívne mierna, Európu čaká tvrdý úder. V skutočnosti bude poškodený celý svet, pričom silnejší dolár zasiahne chudobnejšie krajiny, ktoré sú už teraz najviac postihnuté vysokými cenami potravín.

3. Záblesk nádeje v oblasti klímy. Krajiny sa v snahe doplniť svoje zásoby energie masovo vracajú k špinavým fosílnym palivám. V strednodobom horizonte však boj urýchli prechod na obnoviteľné zdroje energie a poskytne bezpečnú alternatívu k uhľovodíkom z diktatúr.

4. Je Čína na vrchole? V apríli India s počtom obyvateľov 1,43 miliardy predbehne Čínu. Keďže počet obyvateľov Číny klesá a jej hospodárstvo zápasí s problémami, budú sa rozprúďovať spory o tom, či už dosiahla svoj vrchol a nezačala sa vyčerpávať. A ak sa hospodársky rast zníži, bude to znamenať, že Čína nikdy neprekoná Ameriku.

5. Rozdelenie v Amerike. Hoci republikáni dosiahli v strednodobých voľbách slabšie výsledky, než sa očakávalo, sociálne a kultúrne rozdiely v otázkach potratov, zbraní a ďalších citlivých otázok sa po sérii kontroverzných rozhodnutí Najvyššieho súdu len prehĺbia. Olej do ohňa prileje aj oficiálny vstup Donalda Trumpa do prezidentských volieb v roku 2024.

6. Nové hotspoty. Neustále sústredenie sa na konflikt na Ukrajine zhoršuje riziko konfliktu inde. Zatiaľ čo Rusko je rozptýlené, na jeho dvore sa rozhorievajú konflikty. Čína sa môže rozhodnúť, že nemá lepšiu príležitosť konať proti Taiwanu. Medzi Indiou a Čínou v Himalájach môže vzplanúť napätie. A čo ak sa Turecko pokúsi obsadiť grécky ostrov v Egejskom mori?

7. Aliancie menia kontúry. Svetové aliancie reagujú na geopolitické zmeny. Do NATO, ktoré sa oživilo konfliktom na Ukrajine, vstúpia dvaja noví členovia. Pripojí sa Saudská Arábia k vznikajúcemu bloku s názvom Abrahámova dohoda? Taktiež štvorstranný bezpečnostný dialóg a AUKUS (tieto dva kluby pod vedením USA sú určené na boj proti Číne) a I2U2 – aby nedošlo k zámene: nejde o rockovú skupinu, ale o fórum o trvalo udržateľnom rozvoji, na ktorom sa zúčastňujú India, Izrael, Spojené arabské emiráty a USA.

8. Pomsta v oblasti cestovného ruchu. Vezmi si to, covid! V súvislosti s rozšírenou túžbou vyrovnať sa za karantény a uzavreté hranice sa výdavky cestujúcich takmer vrátia na úroveň 1,4 bilióna USD v roku 2019 – čiastočne však v dôsledku inflácie a rastúcich cien. Skutočný počet zahraničných turistov (približne 1,6 miliardy) nikdy neprekročí úroveň 1,8 miliardy z roku 2019 pred pandémiou. Na druhej strane, počet služobných ciest zostane skromný, keďže spoločnosti znižujú náklady.

9. Kontrola reality pre meta-vesmír. Presadí sa myšlienka práce a zábavy vo virtuálnom svete? Rok 2023 čiastočne odpovie na túto otázku: Apple vydá svoje prvé slúchadlá a Meta (Facebook a Instagram sú v Rusku zakázané ako extrémistické – pozn. InoSMi) sa rozhodne, či zmení stratégiu v reakcii na zlacňovanie akcií. Medzitým môže byť prechod jednoduchší a užitočnejší s príchodom “prístupových kľúčov”, ktoré nahradia heslá.

10. Do nového roka s novým slangom. Nikdy ste nepočuli o prístupových kľúčoch? Nebojte sa! Zozbierali sme niekoľko kľúčových slovíčok, ktoré bude užitočné ovládať v roku 2023.

Prístup “Len nie u nás” so skratkou NIMBY bude nahradený prístupom “Dibs on Us and More” Tak u nás a viac (YIMBY) a do módy príde postkvantová kryptografia. Ste si istí, že máte dobrú predstavu o zmrazenom konflikte a syntetických palivách? Ak áno, ozvite sa.

Pri spätnom pohľade pandémia znamenala koniec obdobia relatívnej stability a predvídateľnosti v geopolitike a ekonomike. Dnešný svet je oveľa neistejší, otriasa ním súperenie veľmocí, dozvuky pandémie, hospodárske otrasy, extrémne poveternostné podmienky, rýchle sociálne a technologické zmeny a iné výkyvy. Nepredvídateľnosť je novým normálom, ktorému sa nedá uniknúť.

(krátené, upravené)

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.