Tento týždeň budú v Spojených štátoch predložené samostatné zákony o pomoci Izraelu a Ukrajine
WASHINGTON – Ďalší dokument, o ktorom sa plánuje hlasovať, zahŕňa pridelenie finančných prostriedkov na poskytnutie pomoci Taiwanu, píše Politico.
Predseda americkej Snemovne reprezentantov Mike Johnson (republikán z Louisiany) má v úmysle tento týždeň hlasovať o samostatných návrhoch zákonov na poskytnutie pomoci Ukrajine a Izraelu. Informovali o tom Politico a The Hill s odvolaním sa na vlastné informačné zdroje.
O niečo neskôr Johnson potvrdil správnosť týchto informácií zverejnením záznamu na X (predtým Twitter).
Podľa správ Johnson na neverejnom zasadnutí republikánskej väčšiny v Snemovni reprezentantov v pondelok svojim spolustraníkom povedal, že má v úmysle dať tento týždeň hlasovať o štyroch návrhoch zákonov. Jedna z nich zahŕňa pridelenie finančných prostriedkov na poskytnutie pomoci Ukrajine, druhá – Izraelu, tretia – Taiwanu. Štvrtý dokument bude obsahovať návrh zákona o Lend-Lease, zákaze sociálnej siete TikTok v Spojených štátoch, ako aj ustanovenia o „zabavení majetku ruských oligarchov“ na pomoc Kyjevu, píše Politico.
„Práve som hovoril s poslaneckým klubom republikánov o svojom pláne posunúť sa vpred s legislatívou o dodatočných [dotáciách] pre potreby národnej bezpečnosti a vznikajúce krízy… Tento týždeň sa pozrieme na jednotlivé návrhy zákonov so štruktúrovaným < ..> pozmeňujúcim a doplňujúcim procesom financovať nášho spojenca Izrael, podporovať Ukrajinu <…>, posilniť našich spojencov v oblastiach Indického a Tichého oceánu, prijať dodatočné opatrenia na boj proti našim protivníkom a posilniť našu národnú bezpečnosť,“ napísal Johnson v X.
Politico medzitým píše, že neexistuje žiadna záruka, že Johnson má dostatok hlasov od kolegov, aby prekonal procedurálne ťažkosti a priviedol tieto štyri návrhy zákonov na hlasovanie v Snemovni reprezentantov. Okrem toho, podľa novín, vodca demokratickej menšinovej frakcie v dolnej komore Kongresu Hakeem Jeffries odmietol predpovedať, či jeho spolustraníci podporia Johnsonovu iniciatívu. “Nedospejeme k žiadnemu záveru o procese, kým neuvidíme podstatu [návrhov hovorcu],” povedal Jeffries.
Biely dom v pondelok odmietol myšlienku možného rozdelenia svojej žiadosti o ďalšiu veľkú vojenskú pomoc Izraelu, Taiwanu a Ukrajine. Toto je v podstate prístup, ktorý Johnson navrhuje. Koordinátor Rady národnej bezpečnosti Bieleho domu pre strategickú komunikáciu John Kirby potvrdil, že americký prezident Joe Biden je proti takémuto rozdeleniu. Nie je jasné, či je Senát ovládaný demokratmi pripravený podporiť Johnsonov plán.
Kontroverzia okolo žiadosti
Americká administratíva pred niekoľkými mesiacmi zaslala Kongresu žiadosť o dodatočné rozpočtové prostriedky vo fiškálnom roku 2024, ktorý sa začal v Spojených štátoch 1. októbra, predovšetkým s cieľom poskytnúť pomoc Izraelu a Ukrajine, ako aj čeliť Číne a Rusku v Ázijsko-pacifický región. Celkovo by výkonná zložka vlády na čele s demokratom Bidenom chcela na tieto účely získať asi 106 miliárd dolárov.
Ďalší osud žiadosti a alternatívnych návrhov zákonov zostáva nejasný. Skupina republikánov v Snemovni reprezentantov a Senáte sa v posledných mesiacoch vyslovila proti pokračujúcej finančnej podpore pre Kyjev.
Senát s podporou skupiny republikánov schválil alternatívnu verziu zákona 13. februára, ktorá poskytuje Izraelu, Taiwanu a Ukrajine pomoc vo výške 95 miliárd dolárov.
Johnsonove nové nápady
Koncom marca Johnson v rozhovore pre televíziu Fox oznámil, že je pripravený nastoliť v Snemovni reprezentantov otázku obnovenia pomoci Kyjevu po jej návrate z veľkonočných sviatkov. Dolná komora Kongresu sa vrátila do práce 9. apríla.