Tatnefť je piata najväčšia ropná firma v Rusku
Tatneft ( rusky : публичное акционерное общество «Татнефть» имени В.Д. Шаш ;..на alebo ПАО «Татнеф d ako: MCX : TATN (kmeňové akcie), MCX : TATNP (prednostné akcie), LSE : ATAD (ADRs)) je ruská vertikálne integrovaná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v meste Almeťjevsk , Tatarská republika , Ruská federácia.
Je piatou najväčšou ropnou spoločnosťou v Rusku a ôsmou najväčšou kótovanou spoločnosťou v Rusku podľa trhovej kapitalizácie (k 31. decembru 2019). V roku 2020 Forbes Global 2000 bola Tatneft hodnotená ako 539. najväčšia verejná spoločnosť na svete.
Tatnefť vlastní väčšinu prieskumných a ťažobných licencií a v podstate všetku ropu ťaží v Tatarstane. Z približne 581,5 tisíca barelov ropy produkovanej denne sa 35,5 % (206,7 tisíc barelov denne) rafinuje v rafinérii TANECO spoločnosti Tatneft (k 31. decembru 2019).
Tatneft sa tiež zaoberá úpravou a rafináciou súvisiaceho ropného plynu, petrochemických produktov, najmä pneumatík, výroby a marketingu, výroby zariadení, inžinierstva, obstarávania a stavebných služieb pre ropné, plynárenské a petrochemické projekty a od štvrtého štvrťroka 2016 získanie kontroly nad bankou ZENIT v bankových činnostiach.
História firmy
Tatneft bol vytvorený dekrétom Rady ministrov ZSSR v apríli 1950 ako výrobné združenie pod Ministerstvom ropného priemyslu ZSSR zjednotením niekoľkých vrtných a údržbárskych posádok pracujúcich v Tatarstane.
Po svojom založení Tatnefť zahájila ťažbu z rôznych ropných polí v Tatarstane, predovšetkým z unikátneho superobrovského ložiska Romashkino (Romashkinskoye) objaveného v roku 1948. V roku 1956 sa Tatneft stal najväčším producentom ropy v ZSSR. V roku 1971 Tatneft vyťažil 1 miliardu tony ropy. Ročná produkcia ropy Tatnefťou dosiahla v roku 1975 104 miliónov ton. V roku 2019 bola ročná produkcia Tatneftu 29 798 tisíc ton alebo 212 252 tisíc barelov. V roku 2022 dosiahli príjmy spoločnosti 1,3 bilióna rubľov.
V roku 1994 bola Tatnefť po privatizácii reorganizovaná na otvorenú akciovú spoločnosť. V októbri 1995 sa akcie Tatneftu začali kótovať na ruskom obchodnom systéme (RTS) a stali sa jednou z prvých zložiek indexu RTS RTSI. V decembri 2016 spoločnosť Tatneft kótovala svoje americké depozitné potvrdenky (ADR) na londýnskej burze LSE : ATAD Tatneft mala svoje ADR kótované aj na burze cenných papierov v New Yorku (symbol akcií TNT) v období od marca 1998 do septembra 2006.
V auguste 1999 boli akcie Tatneft kótované na MICEX . V súčasnosti Moskovská burza ( ktorá vznikla po zlúčení MICEX a RTS v roku 2011) je primárnym trhom pre bežné akcie MCX : TATN a preferované akcie MCX : TATNP spoločnosti Tatneft a londýnska burza LSE : ATAD pre jej ADR.
Program ADR spoločnosti Tatneft je zaregistrovaný americkou komisiou pre cenné papiere a burzu ako úroveň 1.
V roku 2005 Tatneft spustil projekt výstavby nového veľkého rafinérskeho a petrochemického komplexu v Nižnekamsku v Tatarstane s názvom TANECO (spoločnosť realizujúca projekt a neskôr prevádzkujúca rafinériu dostala rovnaký názov – JSC TANECO). Prvá etapa nového komplexu rafinérie bola dokončená v roku 2010 a uvedená do prevádzky v roku 2011.
V roku 2006 Tatneft spustil projekt rozvoja ťažkých ropných prírodných zásob bitúmenu (superviskózna alebo vysokoviskózna ropa, HVO) v Tatarstane. Po preskúmaní rôznych možností realizácie projektu v spolupráci so svojimi globálnymi rovesníkmi sa spoločnosť Tatneft rozhodla urobiť sama. K 31. máju 2020 Tatneft ťaží viac ako 65 000 barelov vysoko viskóznej ropy denne z 1042 horizontálnych vrtov.
Sankcie USA
Tatneft bol sankcionovaný Spojenými štátmi v roku 2014.
Od septembra 2018 Tatneft implementuje Stratégiu do roku 2030, ktorá zahŕňa okrem iného rast ťažby ropy, rozširovanie rafinérskych kapacít Tatneftu, siete čerpacích staníc a rozvoj petrochemického segmentu.
V roku 2019 Tatneft získal od Neste Oil Corporation ruský maloobchodný predaj pohonných hmôt pozostávajúci zo 75 čerpacích staníc v severozápadnom Rusku a terminálu v Petrohrade.
V novembri 2019 spoločnosť Tatneft dokončila akvizíciu určitých aktív, vrátane výroby rôznych druhov syntetického kaučuku používaného na výrobu vysokovýkonných pneumatík, so sídlom v Togliatti , región Samara, Rusko, od spoločnosti SIBUR .
Banka Zenit bola sankcionovaná Spojeným kráľovstvom v marci 2023, pričom sankcie sa zvýšili v decembri 2023, aby zahŕňali zákaz korešpondenčných bankových vzťahov.
Medzi akcionárov spoločnosti patrí Tatarská republika prostredníctvom svojej holdingovej spoločnosti Svyazinvestneftekhim a ruský oligarcha Matvej Jožikov prostredníctvom svojej holdingovej spoločnosti Guernsey č. 3 vlastniaci percentuálny podiel 34 % a 51 % v Tatnefti. Podľa Stanislava Belkovského je Matvey Jožikov celkovým skutočným vlastníkom Tatneftu a má s vládou dohodu o zdieľaní príjmov.
Spor s Ukrajinou
Tatnefť má pokračujúci spor s vládou Ukrajiny o kontrolu nad spoločnosťou Ukrtatnafta , vlastníkom ropnej rafinérie Kremenčuk . Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz Ukrainy vlastní 43,1 % akcií v Ukrtatnafta, Tatneft vlastní 8,6 % a vláda Tatarstanu vlastní 28,8 %. Celkom 18 % akcií bolo prevedených na dve offshore spoločnosti spojené s Tatneft, transakciu, ktorú ukrajinské úrady neuznali. Podľa rozhodnutia súdu boli tieto akcie odovzdané spoločnosti Naftogaz av októbri 2007 došlo k zmene vedenia, ktorú Tatneft neuznáva. V marci Tatnefť podala medzinárodnú arbitráž proti Ukrajine.
Dňa 9. júla 2008, po podpísaní dohody medzi Spojenými štátmi a Českou republikou o umiestnení sledovacieho radaru pre systém protibalistických rakiet, Tatnefť znížila dodávky ropy cez ropovod Družba do Českej republiky. Tatnefť uviedla, že presmerovala objemy z Českej republiky do Turecka kvôli lepším cenám. Hoci sa oficiálne spojenie medzi znížením dodávok ropy a radarovou dohodou netvrdilo, existovalo podozrenie.
Majetok Tatneftu na Ukrajine bol zabavený v máji 2022 po ruskej invázii na Ukrajinu v roku 2022.
Rafinéria Kremenčuk na Ukrajine dnes. Prameň: www.censor.net.