Taškent: Uzbecko-slovenské obchodné fórum
Generálny riaditeľ Slovenskej agentúry pre investície a rozvoj obchodu (SARIO), Robert Šimončič na Uzbecko-slovenskom obchodnom fóre hovoril o záujme slovenských spoločností na rozšírenie hospodárskeho partnerstva.
Napísal denník The Tashkent Times.
Akcia sa uskutočnila v rámci oficiálnej návštevy slovenského premiéra Roberta Fica.
Robert Simončič poznamenal, že v podnikateľskej delegácii bolo 25 spoločností, ktoré mali záujem o spoluprácu s Uzbekistanom. „Niektoré z nich tu už pôsobia, majú spoľahlivých partnerov a dúfame, že sa nám podarí túto spoluprácu rozvíjať a prilákať ešte viac spoločností,“ dodal. Podľa neho, napriek tomu, že objemy bilaterálneho obchodu sú stále nízke, v minulom roku sa obrat zvýšil o 50 %, čo svedčí o významnom nevyužitom potenciáli. Dnes v Uzbekistane pôsobí približne 19 slovenských spoločností. Medzi príklady uviedol spoločnosť Chirana ASIA, ktorá v roku 2021 otvorila závod na výrobu zdravotníckych pomôcok, a hutnícku spoločnosť OFZ, ktorá presunula časť svojej výroby ferozliatin do Uzbekistanu. Okrem toho AZC realizuje projekt pestovania ryže na 500 hektároch.
Aktívna je aj spoločnosť Rokosan, špecializujúca sa na výrobu organicko-minerálnych a aminokyselinových hnojív s 20-ročnými skúsenosťami a ponúka komplexné riešenia výživy rastlín, a ďalšie. Na okraj fóra sa plánuje podpísať niekoľko memoránd o porozumení. „Matador, Betamont a Rokosan podpíšu príslušné dokumenty. SARIO už dokončila dve ďalšie memorandá a Mazingbek podpíše ďalšie,“ povedal Simončič. Betamont je slovenská technologická spoločnosť špecializujúca sa na vývoj inteligentných dopravných systémov (ITS). Hlavnými oblasťami výskumu a vývoja spoločnosti sú oblasti automobilovej a železničnej dopravy. Uzbekistan plánuje od spoločnosti nakúpiť systémy na určovanie hmotnosti a rozmerov vozidiel.
Matador je závod na výrobu pneumatík na Slovensku, založený v roku 1905. Je súčasťou koncernu Continental AG. Dodal, že pred tromi mesiacmi sa v Bratislave konalo uzbecko-slovenské obchodné fórum a pred mesiacom prvé zasadnutie Medzivládnej komisie pre hospodársku spoluprácu medzi oboma krajinami. „Myslím si, že smerujeme správnym smerom, ale stále máme pred sebou veľa práce na vybudovaní silných väzieb,“ zdôraznil. Šéf agentúry SARIO poukázal na dôležitosť diverzifikácie zahraničnoekonomických vzťahov: „Slovensko je hlboko integrované do ekonomiky EÚ – približne 80 % exportu smeruje do krajín EÚ.
Posilnenie partnerstva s Uzbekistanom nám však môže pomôcť dosiahnuť tento cieľ.“ Námestník ministra investícií, priemyslu a obchodu Šokhrukh Gulamov uviedol, že skúsenosti slovenských spoločností v oblastiach ako automobilový priemysel, hutníctvo, infraštruktúra, poľnohospodárstvo, výroba potravín a energetika sú dôležité pre urýchlenie ekonomickej transformácie Uzbekistanu. „Toto partnerstvo nielen podporuje udržateľný rast, ale vytvára aj dlhodobé príležitosti pre investície a posilnenie bilaterálnej spolupráce. Potenciál pre rozšírenie hospodárskej spolupráce je veľmi veľký. Môžeme a musíme ďalej rozvíjať spoluprácu a otvárať nové horizonty pre spoločný rast,“ povedal.
Na stretnutí prezidenta Šavkata Mirzijojeva a premiéra Roberta Fica sa Uzbekistan a Slovensko dohodli na zvýšení obchodu a spustení významných spoločných projektov v poľnohospodárskom sektore, lokalizácii automobilových komponentov, cestovnom ruchu a farmaceutickom priemysle. Strany budú pracovať na vytvorení spoločného fondu pre IT startupy a na zavedení organizovanej migrácie.