Veľká Británia by po priznaní, že nelegálne odpočúva právničku Juliana Assangea, mala zakladatateľa WikiLeaks okamžite prepustiť

BRATISLAVA – Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) víta rozhodnutie Európskeho súd pre ľudské práva v prípade Robinson proti Veľkej Británii (65487/16).

Advokátka Jen Robinson uspela tento týždeň v Štrasburgu so svojou žalobou na Veľkú Britániu. Právnička, ktorá už 12 rokov zastupuje zakladateľa a vydavateľa WikiLeaks Juliana Assangea uzatvorila s britskou vládou na základe rozhodnutia súdu zmier, to znamená, že Británia priznala porušenie ľudských práv Robinsonovej, no nebude jej musieť zaplatiť odškodné. K protiprávnemu odpočúvaniu malo prísť v rokoch 2012 až 2019 počas Assangeovho pobytu na ekvádorskej ambasáde v Londýne.

“Toto rozhodnutie Európskeho súdu pre ľudské práva je iba ďalším čriepkom v mozaike protiprávnej perzekúcie Juliana Assangea a jeho spolupracovníkov zo strany britských úradov a súdov. Je zjavné, že súdny proces nebol spravodlivý a zákonný a Assange by mal byť prepustený. Ak štát poruší dôvernosť rozhovorov medzi človekom stojacim pred súdom a jeho právnikmi, tak stráca nárok tvrdiť, že vie zabezpečiť spravodlivosť.” povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher

Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) spolu s desiatkami ľudskoprávnych a novinárskych organizácii, žiada britskú vládu aby Assangea odmietla vydať do USA a prepustila. Zástupcovia IĽP odovzdali 17.5. na stretnutí s britským veľvyslancom na Slovensku list britskej vláde, ktorý podpísalo viac ako 10 000 podpisov občanov Slovenska žiadajúcich prepustenie Assangea.

Julian Assange je od roku 2019 v britskom väzení nakoľko USA požiadalo o jeho vydanie. Dlhoročný vydavateľ WikiLeaks sa však ako austrálsky občan voči vydaniu bráni právnou cestou. Momentálne je rozhodnutie v kompetencii britskej ministerky vnútra Priti Patel. Patelovú žiadajú o odmietnutie vydania nie len mimovládne organizácie, ale aj Rada Európy (CoE) a OBSE, ktoré sa obávajú, že vydanie by mohlo viesť k ohrozeniu slobody slova a tlače.

“Julian Assange je vydavateľ a novinár, veci za ktoré ho USA, chcú stíhať, teda zverejnenie pravdivých informácii o vojnových zločinoch americkej armády, sú základom práce každého kvalitného novinára. Assange je trestatný za to, že poukázal na zločiny mocných, je to väzeň svedomia. Ak by bol vydaný do USA, tak žiaden novinár na svete by si nemohol byť istý, že nebude za svoju prácu perzekvovaný. Je mimoriadne znepokojivé, že demokratická krajina ako Británia sa tejto perzekúcie aktívne zúčastňuje.” uzavrela investigatívna novinárka a spolupracovníčka IĽP Lýdia Kokavcová.