Šymkentskí školáci, ktorí vyvinuli náramok pre nevidiacich, získajú naň autorské práva

ŠYMKENT – Elektronický náramok pomáha nevidomým a slabozrakým ľuďom pohybovať sa bez pomoci a palice.

Náramok, ktorý vymysleli školáci, ich môže varovať pred rôznymi druhmi prekážok, ktoré môžu na ceste stretnúť.

Informuje o tom agentúra Kazinform.

Autormi vynálezu boli študenti fyziky a matematiky Shymkent NIS Rakhat Omirbek a Shugyla Karsakbaeva. Chlapci podľa vlastných slov dostali chuť pomáhať ľuďom so zdravotným postihnutím po zhliadnutí videí od nevidomého blogera, ktorý hovorí o ťažkostiach, ktorým musia v živote čeliť ľudia s problémami so zrakom.

„Rozhodli sme sa takýmto ľuďom pomôcť a spríjemniť im život. V 9. ročníku sme sa vo fyzike učili tému „Ultrazvukové senzory“. Tak sa zrodila myšlienka vytvorenia pomocného zariadenia, ktoré by na diaľku rozpoznalo prekážku a upozornilo na ňu slabozrakého alebo nevidomého človeka. V máji tohto roku sme začali vytvárať prvý prototyp a pokračovali v práci v lete,“ povedala Shugyla Karsakbaeva.

Podľa školáčky bolo zariadenie vytvorené medzi stenami školy, kde učiteľka fyziky Bibigul Kušekova pomáhala mladým vynálezcom pracovať na projekte. Telo zariadenia bolo vyrobené na špeciálnej 3D tlačiarni. Finálna verzia zariadenia, ktorá si od ľudí so zdravotným postihnutím vyslúžila veľkú pochvalu, vznikla až na tretí pokus.

“Naše zariadenie sme nazvali „Vision Assistant“. V angličtine to znamená zraková pomôcka. Vďaka ultrazvukovým senzorom deteguje predmety a predmety v okruhu jedného metra. Signalizuje to vibráciami,“ vysvetlil Rachat Omirbek.

Rakhat a Šugyla predstavili svoj vynález na startupovej súťaži Samsung. Výsledkom bolo, že z 1 600 účastníkov sa chlapci dostali do prvej desiatky a za svoj vynález získali finančnú odmenu 300 tisíc tenge.

Približná cena elektronického náramku je asi 7 tisíc tenge. Podľa mladých vynálezcov ešte neexistujú návrhy na hromadnú výrobu gadgetu, ale to môže byť spôsobené tým, že o jeho vzhľade sa vie len málo. Nech je to akokoľvek, Rakhat a Šugyla už pripravujú dokumenty na získanie autorských práv na svoj vynález.