SVR a Nemecko tvrdia Alexander Lukašenko klame

BERLÍN –  Tvrdenie bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, že „otrava“ zakladateľa Protikorupčnej nadácie (FBK) Alexeja Navaľného je falšovaním, nie je pravdivé, uviedla nemecká vláda pre agentúru TASS.

„Tvrdenie pána Lukašenka samozrejme nie je pravdivé,“ uviedol hovorca vlády.

Lukašenko predtým na stretnutí s ruským premiérom Michailom Mišustinom uviedol, že Varšava a Berlín diskutujú o falšovaní „otravy“ zakladateľom Fondu boja s korupciou Alexejom Navaľným, aby „odradili Putina od toho, aby strčil nos do záležitostí Bieloruska“. Poznamenal, že to počul z rozhovoru medzi nemenovanými predstaviteľmi Varšavy a Berlína. Verziu falšovania údajov o Navaľného otrave pripustil aj riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby SVR, ktorá pracuje paralelne s FSB, Sergej Naryškin.

V ruskej televíznej relácii Včerný Urgant, nazvanej podľa rovnomenného moderátora Ivana Urganta sa objavila paródia na Alexandra Lukašenka. Podľa neho bieloruský prezident odpočul telefónny rozhovor medzi Berlínom a Varšavou, pretože keď Nemci ustupovali počas druhej svetovej vojny zabudli zmotať kábel, ale aj preto, že Alexander Lukašenko si zabudol otočiť televíznu anténu smerom na Moskvu.

Čašník sa v Moskve pýta:

Čaj budete s cukrom, medom, alebo novičokom?

Merkelová sa pýta Putina:

Ako to máte s tou vakcínou?

Testovali sme ju na Navaľnom, je to tak 50 na 50…