Švajčiarsko: firma Climeworks zachytáva CO 2

ŽENEVA – Zníženie emisií nestačí na záchranu planéty a dosiahnutie cieľov Parížskej dohody.

Podľa CNBC je najefektívnejším a najsľubnejším spôsobom investovanie do technológií na zachytávanie uhlíka z atmosféry.

Švajčiarska spoločnosť Climeworks je jednou z mála, ktorá sa zaoberá filtráciou CO2. Táto technológia pozostáva z obrovských modulov s desiatkami vákuových ventilátorov, ktoré tlačia vzduch do závodu, kde filtre zachytávajú uhlík spolu s vlhkosťou. Potom sa nádoba zahreje na 100 stupňov Celzia a čistý oxid uhličitý sa oddelí – môže sa buď zakopať hlboko pod zem, alebo predať napríklad výrobcom sódy.

Podľa hovorcu spoločnosti Chrisa Beittlera ročne prejde zachytávacími závodmi neďaleko Zürichu 900 ton oxidu uhličitého, zatiaľ čo 40 miliárd ton sa vypustí do celého sveta. Priemyselné odvetvia však predpovedajú prudký rast – čoraz viac vlád po celom svete sa obáva klimatickej agendy a hľadá spôsoby, ako sa rýchlo zbaviť emisií.

Spoločnosť Climeworks nainštalovala v Zürichu filtračný systém v roku 2017 a do roku 2020 získala 100 miliónov dolárov od spoločností ako Microsoft, Audi, Shopify a Stripe. Švajčiarska spoločnosť momentálne stavia väčší závod na Islande. Beittler verí, že zachytávanie uhlíka bude trhom za bilióny dolárov, a odporúča nasledovať príklad tých, ktorí už do zachytávania uhlíka investujú, pretože tieto spoločnosti vedia veľa o dlhodobých ziskoch.

Jediným problémom sú obrovské počiatočné investície, ktoré si vyžadujú technológiu filtrácie vzduchu. Ken Alex, riaditeľ klimatického projektu na UCLA, však poznamenal, že náklady na záchytné závody už prudko poklesli a pri ďalšom rozširovaní budú aj naďalej klesať. Odhaduje, že svet bude potrebovať asi 50 000 závodov na zachytávanie uhlíka, čo bude stáť asi 10 biliónov dolárov. Napriek obrovským sumám sa takéto investície v budúcnosti vrátia dobre, a to nielen z hľadiska záchrany planéty pred globálnym otepľovaním.

Okrem toho sa zachytávanie uhlíka označilo za najefektívnejší spôsob dekarbonizácie leteckého priemyslu. Britský výbor pre zmenu podnebia vyzval letecké spoločnosti, aby financovali inštaláciu filtračných zariadení s cieľom eliminovať uhlíkovú stopu letov.

 

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.