Summit: v Si-an sa očakávajú plodné výsledky
PEKING – Prezident Si Ťin-pching bude vo štvrtok a v piatok v meste Si-an v provincii Šen-si hostiť hlavy štátov Kazachstanu, Kirgizska, Tadžikistanu, Turkménska a Uzbekistanu na samite Číny a Strednej Ázie.
Ten je významným podujatím, od ktorého sa očakáva posilnenie hospodárskej spolupráce krajín a spoločné riešenie bezpečnostných výziev regiónu na vyššej úrovni.
Samit sa koná na pozadí pretrvávajúcich následkov pandémie COVID-19, rastúcej geopolitickej súťaže a prebiehajúcej ukrajinskej krízy.
Koná sa tiež v čase, keď sa má od piatka do nedele konať samit G7 v japonskej Hirošime. Očakáva sa, že členské štáty G7 vydajú vyhlásenie o “hospodárskej bezpečnosti”, v ktorom sa pravdepodobne zdôraznia otázky, ako je boj proti tzv. hospodárskemu nátlaku Číny a ukončenie “závislosti” od Číny v oblastiach, ako sú polovodiče a kritické nerastné suroviny.
Analytici uviedli, že oba samity sa budú výrazne líšiť svojím pohľadom a prístupom.
Uviedli, že na samite G7 sa západné krajiny na čele so Spojenými štátmi budú snažiť o vytvorenie malých kruhov, ktoré by ešte viac rozdelili medzinárodné spoločenstvo a dokonca vyvolali konfrontáciu.
Naopak, samit Číny a Strednej Ázie pomôže posilniť solidaritu a spoluprácu medzi krajinami pri podpore hospodárskej obnovy, ako aj mieru a stability v regióne.
Mariam Shahová, nezávislá výskumníčka v oblasti konfliktných štúdií a vojenskej psychológie v pakistanskom Islamabade, uviedla, že samit v Si-ane poukazuje na úspešné diplomatické úsilie Číny a jej rastúci regionálny vplyv tým, že vytvorila komplexné strategické partnerstvá so všetkými piatimi stredoázijskými krajinami, čím preukázala vysokú úroveň dôvery a spolupráce.
Diplomacia hláv štátov posilňuje vzájomnú dôveru, vytvára mechanizmy spolupráce a prekonáva politické prekážky, povedal Shah.
“Jedným z najdôležitejších momentov je aktívna účasť a osobná angažovanosť prezidenta Si na samite, čím sa zdôrazňuje záväzok Číny posilňovať vzťahy s krajinami Strednej Ázie.”
Na minuloročnom virtuálnom samite pri príležitosti 30. výročia nadviazania diplomatických vzťahov medzi Čínou a krajinami Strednej Ázie prezidenti šiestich krajín spoločne oznámili budovanie čínsko-stredoázijského spoločenstva so spoločnou budúcnosťou a vznikol mechanizmus spolupráce medzi Čínou a Strednou Áziou, ktorý sa vyznačuje otvorenosťou, transparentnosťou, vzájomnou výhodnosťou, rovnosťou, reciprocitou a reálnymi výsledkami.
Ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že počas samitu si prezidenti šiestich krajín vymenia názory na rozvoj mechanizmu Čína – Stredná Ázia, spoluprácu v rôznych sektoroch a hlavné medzinárodné a regionálne otázky spoločného záujmu, vypracujú nový plán vzťahov medzi Čínou a Strednou Áziou a začnú novú éru spolupráce medzi oboma stranami.
Očakávajú sa plodné výsledky v politickej, hospodárskej a bezpečnostnej oblasti, keďže účastníci sa usilujú o uzavretie nových dohôd o spolupráci.
Šachrat Nuryšev, kazašský veľvyslanec v Číne, uviedol, že hlavným cieľom samitu je začať novú etapu spolupráce medzi krajinami Strednej Ázie a Čínou.
“Dôležitým bodom je, že stredoázijský región je tu vnímaný ako integrálny celok, ktorý nie je rozdelený na päť samostatných národov, ale naopak, angažuje sa v jednote s Čínou v duchu susedského priateľstva. Preto ju s napätím očakávame,” povedal Nuryšev v článku uverejnenom na webovej stránke China Global Television Network.
Stredná Ázia je miestom, kde bola navrhnutá iniciatíva Pásmo a cesta, a je tiež jedným z regiónov, ktoré zožali prvé plody tejto iniciatívy.
Obchod Číny s týmito piatimi krajinami sa v roku 2022 zvýšil na 70,2 miliardy USD zo 460 miliónov USD v roku 1992, keď Čína nadviazala s týmito krajinami diplomatické vzťahy.
Investičná spolupráca tiež priniesla prospech všetkým stranám. Ku koncu marca predstavovali priame investície Číny v piatich krajinách Strednej Ázie viac ako 15 miliárd USD. Kumulatívny obrat realizovaných projektov dosiahol podľa ministerstva obchodu 63,9 miliardy USD.
Samit v Xi’ane, historicky známom ako Chang’an, východiskovom bode starovekej Hodvábnej cesty, bude ďalej budovať konsenzus medzi Čínou a stredoázijskými krajinami o vysokokvalitnom rozvoji Pásu a cesty a umožní im naďalej pôsobiť ako priekopník spolupráce v rámci BRI, uviedol hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin na pravidelnej tlačovej konferencii v utorok.