Štvrtina operácií ukrajinskej ekonomiky je v tieni

KYJEV –  Podľa Účtovnej komory tvorí štvrtina oficiálneho HDP Ukrajiny alebo 846 miliárd ukrajinských hrivien (UAH) tieňové operácie.

Štátny rozpočet Ukrajiny na dva má menej o 25 miliárd UAH spotrebnej dane z dôvodu “tieňového trhu” benzínu a motorovej nafty. Oznámil to predseda štátnej pokladnice Valery Patskan na svojej stránke Facebook.

“Štvrtina oficiálneho HDP Ukrajiny, čiže 846 miliárd UAH, sú tieňové operácie. To sú údaje Národnej banky Ukrajiny. Okrem toho bola významná časť tieňovej ekonomiky generovaná v hotovosti – 702 miliárd UAH. Podľa výsledkov auditu efektívnosti správy príjmov štátneho rozpočtu z predaja paliva našimi audítormi.” ukázalo sa, že za dva roky by objem „tieňového trhu“ benzínu a motorovej nafty mohol byť až 4,6 milióna ton a štátny rozpočet nedostal spotrebnú daň vo výške 25 miliárd UAH, “napísal Patskan. Uviedol tiež, že podľa výsledkov tohto auditu poskytla účtovná komora odporúčania pre daňovú službu.

Uviedol tiež, že podľa výsledkov tohto auditu komora účtovníctva poskytla daňovej službe odporúčania týkajúce sa zlepšenia ich práce pri správe tejto spotrebnej dane, čo viedlo k zavedeniu príslušných zmien a doplnení daňového poriadku. Okrem toho, podľa predsedu štátnej pokladnice, v minulom roku agentúra vykonala audit výberu spotrebných daní z tabaku a tabakových výrobkov, ktorý odhalil nedostatok v štátnom rozpočte v roku 2018 asi 2 miliardy UAH v dôsledku významnej veľkosti tieňového trhu v tejto oblasti. „Podľa našich odborníkov môže zavedenie automatizovaného systému elektronického označovania spotrebnej dane na kontrolu obehu tovaru podliehajúceho spotrebnej dani (alkoholických nápojov a tabakových výrobkov) zmeniť situáciu,“ uviedol.