Starý gramofón, pod lampou zapne hráč Jiří Černý

BRATISLAVA – Jiří Černý je nestor československej hudobnej žurnalistiky, športovec, Železný muž, „hráč na gramofón“, kritik bez konzervatória, predovšetkým však nesmierne láskavý, vtipný a múdry človek, ktorý sa hudbe a písaniu o nej venuje už viac ako šesť desaťročí. Bude v Bratislave. Finančné noviny o tom informovala predajňa Dr. Horák.

V polovici októbra pricestuje opäť do Bratislavy, aby sa tu podelil o svoje najnovšie hudobné „objavy“, ale aj s dvoma komponovanými programami, venovanými dvom nevšedným hudobným osobnostiam. Dve predstavenia sa uskutočnia v priestoroch Kníhkupectva Artforum na Kozej 20 –  prvý večer 15.10.2019 bude patriť komponovanému programu – portrétu Leonarda Cohena, kanadského básnika, spisovateľa ale predovšetkým jedinečného speváka. Druhý večer sa bude niesť v znamení portrétu Zuzany Navarovej – českej folkovej  autorky a speváčky, ktorá so skupinou Nerez vytvorila niekoľko skvelých a originálnych albumov. Posledný z večerov 17.10.2019 tentokrát v priestoroch Klubu Po lampou na Partizánskej 2, bude patriť klasickému Ro(c)kovaniu – komponovanému hudobno-slovnému programu, v ktorom sa bude počúvať a hovoriť nielen o hudbe.

Jiří Černý kedysi býval pravidelným hosťom bratislavských vysokoškolských internátov, kam hlavne v osemdesiatych rokoch, keď z názorových dôvodov nebol publikovateľný a zamestnateľný v oficiálnych médiách, prinášal závan slobody a nových hudobných trendov. Jeho  programy venované počúvaniu hudby vtedy niesli názov „Antidiskotéka“ a bývali vždy plné dychtivých poslucháčov a nesmierne inšpirujúce. Jiří Černý totiž vďaka svojmu neuveriteľnému rozhľadu a citu vždy dokáže nájsť to, čo nie je na prvé počutie zrejmé väčšine z nás. A aby toho nebolo málo, má ten dar vždy to veľmi presne a zrozumiteľne pomenovať. Je majstrom pera, majstrom hovoreného slova i výborným hráčom na gramofón – ako so sebairóniou jemu vlastnou hovorieva – pretože gramofón je jediný hudobný nástroj, na ktorý vie hrať. Ale predovšetkým je človekom, ktorý venuje svoj čas a schopnosti tomu, tvoriť pozitívne veci a deliť sa o svoje poznanie. To všetko prostredníctvom publicistickej činnosti v neuveriteľne širokom spektre – od hudby populárnej, cez rock, folk, jazz,  muzikál i operu a diela z oblasti vážnej hudby. Jeho práca je charakterizovaná vysokou náročnosťou predovšetkým na seba samého a nesmierne širokým vzdelanostným pozadím. Svojou dramaturgiou a komentármi vždy opomínal komerčné kritériá a výrazne ovplyvnil hodnotové kritéria a hudobný vkus viacerých generácií poslucháčov.

Napriek svojmu veku neustále pracuje a  publikuje  – články, recenzie, portréty osobností, je autorom niekoľkých kníh,  vystupuje v rozhlase a TV, pravidelne na svojej stránke glosuje hudobné dianie a je viac ako obdivuhodné, že stále aj neúnavne cestuje so svojimi posluchovými programami.