SR dosahuje dve tretiny inovačného výkonu EÚ

BRUSEL – Slovensko je rozvíjajúci sa inovátor s výkonnosťou na úrovni 65,1 % priemeru EÚ v 2024.

Výkonnosť je nad priemerom vznikajúcich inovátorov (48 %). Výkonnosť je rastie menej ako v EÚ (+10 %). Oproti roku 2017 na Slovensku klesol počet doktorandov o 24%. Najmenej o 20 % klesol potenciál ľudského kapitálu a o 23 % klesol počet ľudí ktorí navštevujú programy celoživotného vzdelávania.

Vypýva to z údajov Európskeho skóre inovácií zostavovaného Európskou komisiou.

Inovácia je nová idea či koncept v ekonomickej oblasti, teda (vy)nájdenie nových alebo vylepšených produktov, služieb, procesov či technológií, a jej zavedenie do praxe; inými slovami: komplexná zostava aktivít od invencie až po implementáciu invencie. V užšom zmysle je to len kreatívny proces, v ktorom sa kombinujú existujúce veci novým spôsobom s cieľom vyrobiť/ponúknuť jedinečnú vec, v ešte užšom zmysle je to len nová idea či koncept.

Do ekonómie termín inovácia ako špecifický termín zaviedol rakúsky a americký ekonóm Joseph Alois Schumpeter vo svojej práci Theorie der wirtschaftlichen Entwicklung (Teória hospodárskeho vývoja: analýza podnikateľského zisku, kapitálu, úveru, úroku a kapitalistického cyklu) z roku 1911.  Práca vyšla v slovenskom jazyku vo vydavateľstve Pravda v roku 1987.

Na Slovensku o 67 % klesol objem rizikového kapitálu využívaného na financovanie inovácií. O 11,2% kleslo používanie informačných technológií. O 48,8 % stúpla podpora výskumu a podnikania zo strany verejného sektora.

European Innovation Scoreboard poskytuje komparatívne hodnotenie výsledkov výskumu a inovácií členských štátov EÚ, iných európskych a vybraných tretích krajín. Pomáha krajinám posúdiť relatívne silné a slabé stránky ich národných inovačných systémov a identifikovať výzvy, ktoré musia riešiť.

Inovačná výkonnosť Európskej únie meraná Európskou inováciou sa od roku 2017 zvýšila o 10 %. Počas tohto obdobia väčšina členských štátov EÚ zvýšila svoju inovačnú výkonnosť, hoci rozsah ich zlepšenia sa výrazne líši. V rokoch 2023 až 2024 sa inovačná výkonnosť EÚ zlepšila o 0,5 percentuálneho bodu. Konkrétnejšie, inovačná výkonnosť sa počas tohto obdobia zvýšila v 15 členských štátoch. Jedenásť členských štátov však zaznamenalo pokles inovačnej výkonnosti.

Podobne ako v predchádzajúcich vydaniach, Európska tabuľka výsledkov inovácií 2024 kategorizuje členské štáty do štyroch inovačných skupín na základe ich skóre: Inovační lídri (výkon je nad 125 % priemeru EÚ), Silní inovátori (100 % až 125 % priemeru EÚ ), umiernení inovátori (medzi 70 % a 100 % priemeru EÚ) a rozvíjajúci sa inovátori (pod 70 % priemeru EÚ).

Dánsko si udržalo prvú pozíciu ako najinovatívnejšia členská krajina pred Švédskom, ktoré bolo vedúcim členským štátom EÚ v rokoch 2017 – 2022. V porovnaní s minuloročným vydaním zostala výkonnosť členských štátov relatívne stabilná. Len dve krajiny zaznamenali zmeny vo svojej výkonnostnej skupine. Estónsko sa stalo silným inovátorom podľa vzoru stabilného rastu od roku 2017, zatiaľ čo Belgicko, ktoré bolo lídrom v oblasti inovácií v EIS 2023, sa stalo silným inovátorom, hoci si udržalo piatu pozíciu v rebríčku. Túto zmenu čiastočne vysvetľuje blízkosť Belgicka k hraničnej hodnote používanej pre výkonnostné skupiny.

Ilustrácie: www.pexels.com