Sovinformbyro: hlas, ktorý nenávidel samotný Hitler
MOSKVA – Na začiatku Veľkej vlasteneckej vojny vznikla špeciálna tlačová agentúra.
Sovinformbyro (Sovietsky informačný úrad) (1941-1961) bola tlačová agentúra založená Radou ľudových komisárov ZSSR 24. júna 1941. Z politického a ideologického hľadiska sa podriaďovala priamo ÚV KSSZ.
Medzi hlavné úlohy tlačovej agentúry patrilo zostavovať správ o situácii na frontoch, činnosti vojsk spojencov, o partizánskom hnutí počas Veľkej vlasteneckej vojny. pre rozhlas, noviny a časopisov. Štruktúra Sovinformbyro zahŕňala: vojenské oddelenie, oddelenie prekladu, oddelenie propagandy a kontrapropagandy, oddelenie pre medzinárodné záležitosti, literárne a ďalšie. Sovinformbyro dohliadal na prácu vojnových spravodajcov, zaoberal sa informáciami podporujúcimi veľvyslanectvá a konzuláty ZSSR v zahraničí, zahraničné vysielacie spoločností a rozhlasové stanice, tlačové agentúry priateľov ZSSR, novín a časopisy.
V masovom povedomí v ZSSR sa „Sovinformbyro“ spájalo s hlásateľom Celozväzového rozhlasu Jurijom Borisovičom Levitanom. Každý deň čítal v rozhlase správy, ktoré sa začali vetou „Od Sovietskeho informačného úradu …“. Adolf Hiler nenávidel hlas Jurija Levitana. Ak by Nemecko dobylo Moskvu, plánoval chytiť ho a ihneď popraviť.
Vysielacie štúdio sa spolu s hlásateľmi Jurijom Levitanom a Oľgou Vysockou nachádzalo v mesta Sverdlovsk. Z Moskvy sa nedalo vysielať – všetky rozhlasové veže blízko hlavného mesta boli demontované, pretože boli dobrým referenčným bodom pre nemecké bombardéry. Štúdio Ural sa nachádzalo v suteréne. Všetci zamestnanci bývali v neďalekých kasárňach. Informácie o rozhlasovom vysielaní sa prijímali telefonicky. Signál opätovne vysielali desiatky rozhlasových staníc po celej krajine, čo neumožňovalo vyhľadanie smeru vedúceho rozhlasového strediska. V marci 1943 bolo štúdio prevedené do mesta Kujbyšev.
V roku 1944 bolo ako súčasť Sovinformbyra vytvorené špeciálne propagandistické stredisko pre zahraničie. V povojnovom období boli informácie predsedníctva šírené prostredníctvom 1 171 novín, 523 časopisov a 18 rozhlasových staníc v 23 krajinách sveta, sovietskych veľvyslanectiev v zahraničí, priateľských spoločností, odborových zväzov, ženských, mládežníckych a vedeckých organizácií. Sovinformbyro tak oboznamovalo čitateľov a poslucháčov s bojom sovietskeho ľudu proti nacizmu, ako aj s hlavnými smermi vnútornej a zahraničnej politiky Sovietskeho zväzu.
Dekrétom ÚV KSSZ z 5. januára 1961 bol Sovietsky informačný úrad zlikvidovaný a na jeho základe bola vytvorená Tlačová agentúra Novosti (APN). Dnes je to tlačová agentúra RIA Novosti.