SOPK vyzvalo vládu naladiť podnikateľské prostredie
BRATISLAVA – Podnikateľský sektor očakáva od vlády kroky vedúce ku konsolidácii verejných financií ako základnej podmienky pre podnikanie a rozhodnutia vedúce k zvýšeniu konkurencieschopnosti.
Konštatuje to vyhlásenie Slovenskej obchodnej obchodnej a priemyselnej komory na základe dnešného zhromaždenia delegátov.
Treba sa sústrediť na kroky, ktoré sú prioritné pre ekonomiku, ako je napríklad plné a efektívne čerpanie eurofondov, razantné zlepšenie vo vzdelávacom systéme podľa potrieb podnikateľov, a nie na sekundárne problémy.
Podnikatelia budú podporovať a prispievať k skvalitňovaniu podnikateľského prostredia ako základného predpokladu na dosiahnutie maximálnej konkurencieschopnosti slovenskej ekonomiky. Naďalej za hlavné predpoklady dosiahnutia tohto cieľa považujú znižovanie daňového a odvodového zaťaženia, zabezpečenie právnej istoty podnikania, vytváranie predpokladov na to, aby pre podnikanie bola k dispozícii vzdelaná a kvalifikovaná pracovná sila a v maximálnej miere sa znížili administratívne prekážky podnikania.
„Najväčšie výzvy, ktoré má slovenská ekonomika, ako aj celá spoločnosť pred sebou, sú súdržnosť spoločnosti, konkurenčná schopnosť našej ekonomiky, kvalita a efektívnosť vzdelávania, udržateľnosť a dostupnosť zdravotnej starostlivosti a migračné pohyby, najmä v prípade emigrácie mladej a vzdelanej generácie do zahraničia a v prípade imigrácie jej stredný a dlhodobý vplyv na slovenskú spoločnosť,“ pripomenul predseda SOPK Peter Mihók.
„Na ministerstve hospodárstva sme si vedomí, že podpora podnikateľského prostredia je kľúčovou podmienkou zabezpečenia trvalého rastu a prosperity nášho štátu. A dovoľte mi zdôrazniť, že spolupráca s vami, ako zástupcami podnikateľskej komunity, je pre nás mimoriadne dôležitá. Hľadáme konštruktívny dialóg postavený na argumentoch a číslach,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kamil Šaško, ktorý prečítal príhovor ministerky hospodárstva Denisy Sakovej, ktorá sa pre povinnosti v parlamente nemohla zúčastniť.
Pamätám si, pokračoval ďalej štátny tajomník, že počas pandémie Covid-19 ste sa nebáli kritizovať nezmyslené opatrenia, ale pri zákonoch, ktoré dávajú zmysel, od vás dostávame konštruktívne pripomienky. Rovnako vnímam aj vašu prácu smerom dovnútra komunity podnikateľov. „Ak máme na Slovensku inštitúciu, ktorá za viac ako 30 krokov dokáže zorganizovať takmer 5-tisíc seminárov a vyškoliť viac ako 100-tisíc ľudí, tak naozaj treba oceniť prácu, ktorú pre Slovensko a, samozrejme, aj vašich členov robíte,“ konštatoval Kamil Šaško.