Sociologický ústav SAV: Michal Púchovský o modernom pohanstve a pohanskej hudbe
BRATISLAVA – Na pôde Sociologického ústavu Slovenskej akadémie vied jeho vedecký pracovník Michal Púchovský prezentoval analýzu moderného pohanstva a pohanskej hudby.
Názov prezentácie znie “Úloha Žiarislavovej hudby v živote, nielen slovenských moderných pohanov.”
Podstatou moderného pohanstva je rekonštrukcia náboženstiev pred kresťanstvom. Jedným z kľúčových prvkov moderného pohanstva je sakralizácia prírody. V religionistike, antropológii a sociológii je sakralizácia sposvätnenie, obdarenie niečoho posvätnými vlastnosťami, mocou, autoritou.
Medzi základné sviatky moderného pohanstva je slávenie sviatku kola roka a oslava slnovratu.
Slnovrat (latinsky solstitium) je astronomický termín pre okamih, kedy Slnko má voči svetovému rovníku najväčšiu (v prípade letného slnovratu) a najmenšiu (v prípade zimného) deklináciu. Letný slnovrat nastáva na severnej pologuli obvykle okolo 21. júna a zimnej 21. decembra, pričom ich presný čas sa môže mierne meniť.
Moderné pohanstvo na Slovensku vzniklo začiatkom deväťdesiatych rokov. Je to decentralizovaný prúd náboženstva, ktorý nemá pevné organizačné štruktúry, ako napríklad katolícka cirkev. V istom zmysle ide aj o alternatívny prúd myslenia mladých ľudí.
Michal Púchovský predstavil pohanského skladateľa a interpreta Žiarislava. Nahral 11 albumov, 1 album s živou nahrávkou, 2 komplikácie a jedno CD s piesňami pre deti. Hrá na fujare, jednodierkovej píšťalke, doby, husliach, basgitare, gitare, ústnej harmonike. Jeho piesne napomínajú trávnice.
Trávnica je ľudová pieseň tematicky súvisiaca s prácou pri kosení lúk a sušení sena. Tieto piesne patria do kategórie lúčnych alebo poľných piesní geograficky typických pre oblasť stredného Slovenska, Liptova a Spiša. Tematika piesní je orientovaná na prácu na poli, prírodné a ľúbostné motívy. Trávnice boli považované za ženské piesne. Variantom pre mužov boli kosecké piesne.
Fotografie: www.pexels.com