Slovalco pozastavilo výrobu kvôli cene elektriny

ŽIAR NAD HRONOM – Podnik Slovalco, a. s. pozastavil výrobu hliníka.

Firma nezískala kompenzácie štátu pri nákupe elektrickej energie. Minister životného prostredia zdôvodňuje, to že firma nezískala dotácie z Enviromentálneho fondu Slovenskej republiky z dôvodu, že chce viac ako odviedla do štátneho rozpočtu. V parlamentnej rozprave povedal: “Niektorí by chceli, aby sa z envirofondu financovalo aj Slovalco. Ja som za to, len mám jednu prosbu, alebo požiadavku. Nech si tieto megapodniky nepýtajú viac peňazí, než celé odvádzajú do štátneho rozpočtu”, uviedol Ján Budaj.

Minister v jednej z  televíznych diskusii povedal, že Slovalco “…spolovice vlastní Penta, ktorá vlastní veľkú časť médií.” Podľa neho je to mediálna hra o peniaze slovenských daňových poplatníkov, alebo o peniaze Európskej únie.

Približne 20 000 ton hliníka vyrobeného v podniku sa predalo na slovenskom trhu. Slovenskí spracovatelia kovu ho budú musieť kúpiť v zahraničí. Medzi veľkých producentov hliníka patrí podnik v Ruskej federácii Rusal. Jeho jedným z hlavných vlastníkov je Oleg Deripaska. Kvôli sankciám zmenšil svoj vplyv v podniku, ktorí vedie niekoľko nezávislých riaditeľov.

Slovalco je výrobcom primárneho hliníka z oxidu hlinitého. Finálnymi výrobkami sú hliníkové zliatiny v tvare čapov na prietlačné lisovanie a primárne zlievarenské zliatiny v tvare bločkov. Hliník slúži na spracovanie v ostatných odvetviach priemyslu ako napríklad automobilový, letecký, elektrotechnický, stavebný, a iné odvetvia. V podniku sú technológie, ktoré zabezpečujú výrobu s najmenšou záťažou pre životné prostredie v Európe.

Technológie v Slovalco je vzorom podniku  Qatalum v Katare má v súčasnosti menovitú kapacitu primárneho hliníka 636 000 ton a kapacitu odlievania 664 000 ton. Ide o plne integrovaný závod pozostávajúci z taviarne, odlievarne a závodu na výrobu uhlíka, ako aj zo špeciálnej plynovej elektrárne.

Podnik Slovalco má dvoch akcionárov. HydroAluminium A. S. Nórsko má 55,3 %. Zvyšok, 44,7 % vlastní Slovalco Invest, a.s. Bratislava. Slovenskú firmu kontroluje spoločnosť ZSNP HOLDINGS LIMITED Agias Fylaxeos & Polygnostou, C & I CENTER, 2nd floor 212 Limassol 3082 Cyperská republika.