Skupina MOL bude spolupracovať s Kazašskou národnou ropnou spoločnosťou KazMunayGas
BUDAPEŠŤ – Skupina MOL a Kazašská národná ropná spoločnosť (KMG) podpísali dohodu o spolupráci s cieľom spoločne preskúmať príležitosti v ropnom, plynárenskom a petrochemickom sektore.
Sídlo KazMunayGas v hlavnom meste Kazachstanu Astane.
Nová dohoda nadväzuje na úspešný spoločný podnik v Kazachstane, kde spoločnosti MOL, KMG a čínsky Sinopec ťažia zemný plyn a plynový kondenzát na ložisku Rožkovskoje.
V rámci dohody o spolupráci Skupina MOL a KMG vyjadrili záujem preskúmať ako strategickí partneri nové rastové príležitosti v oblasti prieskumu a ťažby uhľovodíkov, transferu technológií, dodávok ropy a petrochemikálií a posunúť svoje vzťahy na novú úroveň.
Prioritou dohody je rozšírenie existujúcej spolupráce v oblasti prieskumu a ťažby a využívanie technológie Skupiny MOL v Kazachstane na zvýšenie výnosov z takmer vyťažených uhľovodíkových polí, ako aj predaj uhľovodíkov v Európe. Popri tom budú partneri skúmať príležitosti na potenciálne petrochemické projekty v Kazachstane.
Obe spoločnosti tiež hľadajú možnosti importu kazašskej ropy do Európy a Maďarska. V rámci návštevy kazašského prezidenta v Maďarsku dokument v Budapešti podpísali predseda
predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL Zsolt Hernádi a predseda predstavenstva KMG Aschat Chassenov.
„Dohoda, ktorú sme podpísali, posilňuje dvadsaťročné dobré vzťahy s našimi partnermi v Kazachstane. Boli sme úspešní pri rozvoji uhľovodíkového poľa Rožkovskoje a v Kazachstane sme našli skvelé odborné znalosti, priateľstvá a príležitosti. Musím povedať, že sme veľmi otvorení ďalšej spolupráci. Podpis dohody nám otvára nové možnosti a sme presvedčení, že so spoločnosťou KazMunayGas vypracujeme nové projekty. Chcel by som poďakovať za podporu oboch vlád, vďaka ktorej sa to podarilo. Môžem sľúbiť, že my v Skupine MOL chceme posilňovať kazašsko-maďarské hospodárske vzťahy novými vlajkovými projektmi v energetickom sektore,“ povedal Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL.
Skupina MOL tento rok oslavuje 20. výročie svojho pôsobenia v Kazachstane. Spoločnosť doteraz investovala do kazašského ropného sektora približne 200 miliónov USD, čím sa stala najväčším
maďarským investorom v krajine. Spoločnosti KMG a MOL úspešne spolupracujú na ložisku zemného plynu a plynového kondenzátu Rožkovskoje v Kazachstane. Ide o medzinárodný spoločný podnik, ktorého súčasťou sú spoločnosti KMG Kazachstan (50 %), Skupina MOL Maďarsko (27,5 %) a FIOC Čína (22,5 %). Uhľovodíkové pole bolo identifikované v roku 2008 a po prieskume a posúdení výdatnosti bolo päť z deviatich vrtov úspešne uvedených do produkčnej fázy.
Prvé kubické metre zemného plynu boli vyťažené v decembri 2023. Odvtedy ťažba stúpla na 1,35 milióna kubických metrov denne, čo prispieva k celkovej ťažbe Skupiny MOL objemom 4,43 tisíca barelov ropného ekvivalentu denne. Dohoda so spoločnosťou KMG nadväzuje na dohody, ktoré Skupina MOL nedávno podpísala s ďalšími
strategickými partnermi vrátane Štátnej ropnej spoločnosti Azerbajdžanskej republiky (SOCAR) a Tureckej ropnej spoločnosti (TPAO).
Skupina MOL je medzinárodná integrovaná ropná, plynárenská, petrochemická a maloobchodná spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Pôsobí vo viac ako 30 krajinách s dynamickou medzinárodnou pracovnou silou 25 000 ľudí a viac ako 100-ročnou históriou. Skupina MOL prevádzkuje tri rafinérie a dva petrochemické závody v rámci integrovaného riadenia dodávateľského reťazca v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku a vlastní sieť viac ako 2 400 čerpacích staníc v 10 krajinách strednej a juhovýchodnej Európy. Prieskumné a ťažobné aktivity MOL sú podporené viac ako 85-ročnými skúsenosťami v oblasti uhľovodíkov a 30-ročnými skúsenosťami v oblasti vtláčania CO 2 .
V súčasnosti má ťažobné činnosti v 8 krajinách a aktíva v 9 krajinách. Skupina MOL sa zaviazala transformovať svoje tradičné činnosti založené na fosílnych palivách na nízkouhlíkový, udržateľný obchodný model a usiluje sa o dosiahnutie čistej uhlíkovej neutrality do roku 2050 a zároveň o formovanie nízkouhlíkového obehového hospodárstva v strednej a východnej Európe.