Šimbulak veľké lyžiarske stredisko v Strednej Ázii

Šimbulak  tiež známy ako Čimbulak  je lyžiarske stredisko neďaleko mesta Almaty.

Je to najväčšie lyžiarske stredisko v Strednej Ázii. Nachádza sa v hornej časti údolia Medeu v pohorí Zailiisky Alatau , v nadmorskej výške 2 200 metrov (7 200 stôp) nad morom. Stredisko je asi 25 kilometrov južne od mesta Almaty a klziska Medeo. Je obľúbený pre svoje mierne podnebie, veľké množstvo slnečných dní a veľké množstvo snehu cez zimu (od novembra do mája).

Lyžiarske stredisko Šimbulak sa nachádza v hornej časti údolia Medeu v pohorí Zaiilisky Alatau, 25 km od Almaty. Do strediska sa dostanete gondolami pri klzisko Medea .

Počasie sa pohybuje od 20 °C  v lete do -7 °C v zime a základňa snehu je približne 1,5 až 1,8 metra. Priemerná výška snehu je približne 1,5 m. Lyžiarska sezóna trvá od novembra do apríla.

Lyžiarske oblasti zaberajú viac ako 920 metrov prevýšenia a takmer 12 km zjazdoviek. V stredisku sú tri lyžiarske vleky s najvyšším stúpaním do 3200 metrov nad morom. Na tejto úrovni sa v stredisku nachádza aj hotel, ktorý umožňuje nocľah pre tých, ktorí chcú cez deň lyžovať.

Je obľúbený pre svoje mierne podnebie, veľké množstvo slnečných dní a veľké množstvo snehu cez zimu (od novembra do mája). Stredisko ponúka lyžiarsku a snowboardovú školu. Je tu aj hotel Šymbulak (4 hviezdičky) a požičovňa lyží , snowboardov a saní .

Sú tu tri lyžiarske vleky , ktoré kumulatívne dosahujú priesmyk Talgar (3 200 metrov nad morom), najvyšší bod lyžiarskeho strediska. Celková dĺžka vlekov je  12 kilometrov. Z nich sú 3 stanice; prvá je križovatka (2 260 metrov nad morom) (9 minút cesty), potom 20. podperná stanica (2 630 metrov nad morom) (16,5 minúty) a priesmyková stanica Talgar (3 200 metrov nad hladinou mora). Pre priaznivcov snowboardingu je tu aj Snow-Park .

Priesmyk Talgar.

V novembri 2021 sa v lyžiarskom stredisku Shymbulak konalo slávnostné otvorenie kurzu nočného lyžovania v priesmyku Talgar.

Šymbulak  objavili amatérski lyžiari v 40. rokoch minulého storočia. Čoskoro sa z nej stala prvá zjazdová trať v Sovietskom zväze. Lyžiari pôvodne potrebovali vyliezť na vrcholky hôr pešo (čo trvalo približne 3 hodiny). V roku 1954 bol postavený 1500 metrový lyžiarsky vlek.

Od roku 1961 usporiadal Shymbulak niekoľko majstrovstiev ZSSR a lyžiarske súťaže o cenu Silver Edelweisse.

V roku 1983 sa stal olympijským lyžiarskym výcvikovým strediskom ZSSR. Počas tejto doby boli postavené rôzne komodity vrátane reštaurácií a hotelov. 

V roku 1985, po dôkladnom preštudovaní podmienok pre súťaže v Šimbulaku, schválila Medzinárodná lyžiarska federácia (FIS) tri miestne trate: Šimbulak-Talgar pre zjazd, Šimbulak pre slalom a obrovský slalom. 

V roku 1995 bola otvorená škola alpského lyžovania a snowboardingu “Shymbulak”. Škola je členom Medzinárodnej asociácie lyžiarskych inštruktorov ISIA. 

Od roku 2011 sa v Šimbulaku koná každoročná súťaž o cenu „Artyemenko“. Súťaž sa koná vo februári. Almaty hostilo ázijské zimné hry v roku 2011 , uchádzalo sa o zimné olympijské hry v roku 2014 , zvažovalo ponuku na zimné olympijské hry v roku 2018 , ale namiesto toho sa rozhodlo uchádzať sa o zimné olympijské hry v roku 2022.