Spustil sa začiatok dodávok ruského zemného plynu do Uzbekistanu cez Kazachstan

Na slávnosti spustenia dodávok zemného plynu sa zúčastnili prezidenti troch krajín: Ruska, Kazachstanu a Uzbekistanu.

Prezidenti Ruska, Kazachstanu a Uzbekistanu spustili spustenie dodávok ruského plynu do Uzbekistanu cez Kazachstan. Šavkat Mirzijojev a Kassym-Žomart Tokajev dnes pricestovali do rezidencie Vladimíra Putina neďaleko Moskvy v deň jeho narodenín.

Príkaz na spustenie dodávok prijal a vykonal dispečer na kompresorovej stanici Alexandrov Gai na hraniciach Ruska a Kazachstanu. „Plyn je dodávaný, tlak v potrubí zodpovedá zadaným parametrom. Všetky systémy fungujú normálne,“ uviedol zamestnanec Gazpromu.

Ruský prezident na slávnosti poznamenal, že ide o najväčší trojstranný energetický projekt, na realizáciu ktorého sa využíva plynovod Stredná Ázia – Stred vybudovaný ešte v 60. rokoch, cez ktorý Uzbekistan zásoboval plynom naraz osem zväzových republík. „Teraz to začína fungovať obrátene a zabezpečí rastúcu ekonomiku Uzbekistanu a čiastočne Kazachstanu. Kazachstan bude schopný vyriešiť otázku plynofikácie svojich severných a východných oblastí,“ poznamenal ruský prezident.

Tokajev zo svojej strany uviedol, že „Kazachstan má záujem o plné využitie svojho tranzitného potenciálu a je pripravený ďalej zvyšovať prepravu ruského plynu“. Mirziyoyev povedal, že republika je pripravená rozvíjať dlhodobé partnerstvo v tejto oblasti.

Vladimír Putin sa narodil 7. októbra 1952 v Petrohrade v Sovietskom zväze.