“Saudské lízatko” prekvapenie pre samotný OPEC+
VIEDEŇ – Členovia OPEC+ neprejavili veľkú chuť na spoločné zníženie ťažby ropy. Saudská Arábia sa chopila príležitosti vyriešiť otázku kvót.
Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) vznikla v roku 1960, má sídlo vo Viedni a jej členské štáty sú: Alžírsko, Angola, Irak, Irán, Kuvajt, Líbya, Nigéria, Kongo, Rovníková Guinea, Gabon, Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Venezuela. Indonézia v roku 2008 vystúpila z organizácie, pretože domácu spotrebu ropy už domáca produkcia nedokázala pokryť, avšak chce sa opäť stať členom, ak sa stane v budúcnosti vývozcom. Tieto členské štáty kontrolujú dve tretiny známych zásob ropy na Zemi. Znamienko + znemená Ruskú federáciu.
Saudská Arábia počas víkendových rokovaní OPEC+ vo Viedni tajila svoj plán na výrazné zníženie vlastnej produkcie ropy, uviedlo pre agentúru Reuters niekoľko zdrojov z oligopolnej organizácie, pričom niektoré členské štáty sa o znížení produkcie dozvedeli až zo záverečnej tlačovej konferencie.
Saudská Arábia je najväčším producentom OPEC a členom s najväčšou flexibilitou pri zvyšovaní alebo znižovaní produkcie, čo jej dáva bezkonkurenčný vplyv na trh s ropou, hoci vplyv na ceny ropy bol od oznámenia jej plánov zatiaľ mierny.
Saudskoarabský minister energetiky princ Abdulaziz bin Salmán už v minulosti využil faktor prekvapenia na riadenie ropných trhov, keď sa ceny dostali pod tlak v dôsledku obáv z globálneho hospodárskeho oslabenia a jeho vplyvu na dopyt.
Niekoľko dní pred zasadnutím OPEC+ princ Abdulaziz povedal, že vytvorí nové problémy pre predajcov nakrátko – tých, ktorí vsádzajú na pokles cien ropy – a odporučil im, aby boli opatrní. Po zasadnutí oznámil zníženie produkcie a nazval ho “saudským lízatkom” (“Saudi lollipop”).
Štyri zdroje z OPEC+, ktoré boli súčasťou delegácií svojich krajín zapojených do politických rokovaní, uviedli, že podrobnosti o znížení produkcie Saudskej Arábie počuli až na nedeľňajšej večernej tlačovej konferencii – a že myšlienka zníženia produkcie nebola nastolená počas víkendových diskusií o širšej dohode o obmedzení dodávok do roku 2024.
“Pred tlačovou konferenciou neboli zverejnené žiadne informácie o dodatočných škrtoch,” uviedol jeden zo štyroch zdrojov. “Bolo to opäť prekvapenie.”
Saudská Arábia uviedla, že v júli zníži ťažbu o 10 %, teda o 1 milión barelov denne, na 9 miliónov barelov denne, a v prípade potreby by ju mohla predĺžiť. Medzitým sa OPEC+ dohodol na predĺžení škrtov do roku 2024, ale nezaviazal sa k žiadnym novým škrtom v roku 2023.
OPEC+, ktorý združuje Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu a spojencov na čele s Ruskom, produkuje približne 40 % svetovej ropy.
Okrem zníženia ťažby zo strany Saudskej Arábie OPEC+ znížil svoj spoločný cieľ ťažby na rok 2024 a deväť členských štátov predĺžilo aprílové dobrovoľné škrty do konca roka 2024.
Spojené arabské emiráty si zabezpečili vyššiu ťažobnú kvótu, o ktorú dlho usilovali, čo spôsobilo napätie medzi skupinou a Abú Zabí, ktoré zvyšuje svoju ťažobnú kapacitu.
Saudskoarabské ministerstvo energetiky a ústredie OPEC vo Viedni nereagovali na žiadosti o komentár.
V dňoch, ktoré predchádzali zasadnutiu 4. júna, dva ďalšie zdroje z OPEC+ uviedli, že sa uvažovalo o dodatočných zníženiach zo strany štátov OPEC+, hoci to nebolo predmetom podrobných diskusií vo Viedni.
Saudská Arábia podľa ďalších zdrojov OPEC+ uznala, že bude ťažké dosiahnuť zníženie ťažby zo strany iných krajín, ako sú SAE a Rusko, ktoré sa podľa zdrojov v dňoch pred zasadnutím zdráhali znížiť ťažbu.
“Saudi si uvedomili, že tentoraz nebudú môcť vyvíjať tlak na ostatných,” uviedol zdroj z OPEC+. “SAE sú s novou kvótou spokojné a pre Saudov je to veľká úľava.”
Napriek tomu sa Saudskej Arábii podarilo presvedčiť ostatných členov OPEC+, ktorí nedokázali produkovať na požadovanej úrovni z dôvodu nedostatočných investícií do kapacít, najmä Nigériu a Angolu, aby po dlhých stretnutiach súhlasili so znížením produkčných cieľov na rok 2024.
Princ Abdulaziz po stretnutí pre Al Arabiya povedal, že skupina je unavená z udeľovania kvót krajinám, ktoré ich nedokážu dodržať, a že Rusko musí byť transparentné, pokiaľ ide o jeho produkciu a objem vývozu.
Zdroje z OPEC+ uviedli, že nové ciele pre Angolu a Nigériu sú stále vyššie, ako by tieto krajiny mohli reálne produkovať, čo znamená, že nemusia pristúpiť k skutočným škrtom.
“Aby Saudská Arábia zabránila neoprávnenému zisku, mohla by pohroziť, že do 30 dní vráti na trh 1 milión barelov denne, čo by spôsobilo pokles cien,” uviedol ďalší zdroj z OPEC+.”
Neuviedol, proti ktorým krajinám by to mohlo byť namierené.
Ceny ropy zatiaľ mierne vzrástli v súlade s plánom Saudskej Arábie. Ropa Brent sa v piatok obchodovala nad úrovňou 77 USD, čo je viac ako štvrtková záverečná hodnota tesne nad 76 USD.
“Škrty v Saudskej Arábii hrajú sekundárnu úlohu v porovnaní s obavami o globálnu ekonomiku,” povedal Stephen Brennock z ropného makléra PVM, hoci dodal, že škrty v Saudskej Arábii by mohli v júli zvýšiť deficit ponuky.
“Preto je potrebné mať odvahu staviť proti možnému rastu cien.”
(Pripravené podľa materiálov Thompson Reuters)