Saudi Aramco je dnes najdrahšia firma na svete

RIJÁD – Akcie štátnej ropnej spoločnosti Saudskej Arábie Aramco, ktorá bola kótovaná na burze dnes  11. decembra 2019, vzrástli o 10 percent. Píše o tom agentúra Reuters.

Cena cenných papierov pri verejnom úpise akcií (IPO) predstavovala 8,5 dolárov, ale v prvý deň obchodovania sa zvýšila na 9,39 dolárov. Trhová kapitalizácia spoločnosti dosiahla 1,88 bilióna dolárov. Saudské Aramco tak Apple zbavilo statusu najdrahšej spoločnosti na svete. Podľa agentúry Bloomberg je kapitalizácia spoločnosti Apple 1,19 bilióna dolárov.

Spoločnosť vznikla v roku 1933 ako California-Arabian Standard Oil Company, ako dcérska spoločnosť Standard Oil of California. Tá získala koncesiu na prieskum a ťažbu ropy v Saudskej Arábii. V roku 1936 kúpila polovicu spoločnosti Texas Oil Company. V tom čase však ešte nenašla žiadne komerčne využiteľné ropné polia. To sa stalo v roku 1938 v lokalite Dammam, niekoľko kilometrov severne od mesta Zahraná. To je dnes sídlom spoločnosti. V roku 1944 sa spoločnosť premenovala na Arabian American Oil Company (Aramco). V roku 1948 sa podiel súčasných akcionárov znížil na 60% a ďalšími akcionármi sa stali Standard Oil of New Jersey (30%) a Socony-Vacuum Oil Company (10%).

V roku 1950 kráľ Abdul al-Azíz al-Saúd pohrozil znárodnením celého ropného priemyslu, výsledkom bola dohoda o 50% zdanení ziskov Aramco. Sídlo spoločnosti sa tiež presunulo z New Yorku do Zahrani. Kvôli americkej podpore Izraela v Jomkipurskej vojne v roku 1973 saudskoarabský štát kúpil 25% podiel v spoločnosti, o rok neskôr zvýšil svoj podiel na 60%. Celú spoločnosť potom získal v roku 1980. Preto sa v roku 1980 meno spoločnosti zmenilo na Saudi Aramco.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.