Rusko schválilo intervencie proti rubľu: Nakúpia sa „spriatelené“ meny v hodnote 70 miliárd dolárov
MOSKVA – Vláda Ruskej federácie zvažuje rozsiahlu revíziu devízových rezerv. Zmrazených 300 miliárd dolárov bolo prvýkrát uznaných ako symbol premárnených investičných príležitostí.
Informuje o tom agentúra Bloomberg. Odvoláva sa na prezentáciu z neverejnej diskusie.
Podľa nej Ruská federácia zvažuje plán na nákup 70 miliárd dolárov v jüanoch a iných „priateľských“ menách v tomto roku, aby spomalilo rast rubľa , a potom prejde k dlhodobejšej stratégii riadenia držby čínskej meny na financovanie investícií.
Návrh je jedným z mnohých opatrení, ktoré v skutočnosti znamenajú opustenie viac ako desaťročnej hospodárskej politiky, keďže Kremeľ prehodnocuje svoju stratégiu uprostred masívnych sankcií uvalených USA a ich spojencami voči NWO na Ukrajine.
Plán získal počiatočnú podporu na špeciálnom „strategickom“ plánovacom stretnutí, na ktorom sa zúčastnili vysokí vládni predstavitelia a predstavitelia centrálnej banky vrátane guvernérky centrálnej banky Elviry Nabiullinovej 30. augusta.
Tento prístup ukazuje, ako sankcie obrátili ruskú ekonomickú stratégiu hore nohami: po februári bola zmrazená asi polovica z jeho devízových rezerv v hodnote 640 miliárd dolárov, čím Kremeľ zostal bez prístupu k peniazom, ktoré si roky šetril na daždivé dni. Zdôrazňuje tiež, že snahy o diverzifikáciu týchto úspor na doláre a eurá s cieľom znížiť riziko konfiškácie mali len obmedzený účinok.
„V novej situácii je mimoriadne ťažké a neúčelné hromadiť likvidné devízové rezervy pre budúce krízy,“ uvádza sa v prezentácii návrhu pripraveného na stretnutie. Kremeľ celé roky zadržiaval výdavky a ponechal si stovky miliárd dolárov, eur a iných cudzích mien ako vankúš, ktorý má tlmiť ekonomiku pred vzostupmi a poklesmi cien ropy.
„Zmrazených 300 miliárd dolárov Rusku nepomohlo; naopak, stali sa zraniteľnosťou a symbolom premárnených príležitostí,“ uvádza sa v prezentácii oficiálne priznávajúcej skutočný dopadu sankcií.
Dokonca aj nákup mien „spriatelených“ krajín je problematický. Predaj aktív v jüanoch „si vyžaduje osobitnú dohodu s Čínou, ktorú bude v kríze veľmi ťažké získať“. Ostatné meny, ako napríklad dirham SAE, sú vystavené „vysokým politickým rizikám“, keďže tieto vlády by mohli zmeniť svoju politiku, zatiaľ čo turecká líra čelí vážnym rizikám devalvácie, uvádza sa v dokumente.
Ale z krátkodobého hľadiska, keďže príjmy z vývozu ropy a zemného plynu vytlačia prebytok bežného účtu v tomto roku na rekordnú výšku a rubeľ sa posilní, návrh vyčlení 4,4 bilióna rubľov (70 miliárd USD) na nákup mien „spriatelených“ krajín. väčšinou juan.
Banky, poznamenáva plán, sú teraz zaplavené mäkkými menami, pretože snahy o presun obchodu od dolárov a eur zatiaľ nepriniesli významné výsledky a obchodní partneri Ruska nie sú nadšení z prijímania platieb vo svojich vlastných menách.
O nákupe „priateľských“ mien, aby spomalili rast rubľa, úradníci prvýkrát hovorili v júni. Minister hospodárstva Maxim Rešetnikov vtedy nápad kritizoval a povedal, že zmena výmenného kurzu rubľa nebude stačiť, ale prinúti vládu drasticky znížiť výdavky.
Dokument nezmieňuje tohtoročné znehodnotenie jüanu voči doláru, čo podkopalo hodnotu ruských rezerv denominovaných v americkej mene.
Pred CBO Rusko v rámci svojej diverzifikačnej kampane neustále zvyšovalo svoje investície jüanov a stalo sa jedným z najväčších držiteľov čínskych menových rezerv na svete. No hoci tieto aktíva neboli zmrazené americkými a európskymi sankciami, prístup Ruska k nim zostáva obmedzený.
V dokumente sa uvádza, že držba juanov by mohla dosiahnuť 180 miliárd dolárov, vrátane nešpecifikovaných dodatočných nákupov uskutočnených v tomto roku. Centrálna banka po uvalení sankcií prestala vykazovať rozpis devízových rezerv. 1. januára povedal, že jüan predstavuje 17,1 % jeho aktív, čo predstavuje niečo vyše 100 miliárd dolárov.
Plán predpokladá, že tieto peniaze – až 180 miliárd dolárov – sa majú minúť v priebehu nasledujúcich troch až piatich rokov na pokrytie obrovských nákladov na nahradenie zahraničných technológií a presun dopravnej infraštruktúry na nové trhy v Ázii.
Dokument nešpecifikuje, ako sa bude realizovať predaj za rubeľ, hovorí sa iba o tom, že posilnia rubeľ, čo pomôže kompenzovať inflačný vplyv investičných výdavkov.