Rusko: oddelenie vojenskej kontrarozviedky FBS

MOSKVA – Vo vojne proti Ukrajine, ruská Federálna bezpečnostná služba používa Oddelenie vojenskej kontrarozviedky (OVKR). 

OVKR je tiež známe ako tretie riaditeľstvo, tretie oddelenie alebo tretia služba. Oddelenie má armádu agentov v armáde. DVKR má normy pre „umiestnenie v objekte (podpora kontrarozviedky)“ – to znamená počet agentov vojenskej kontrarozviedky vo vojenských jednotkách: tieto normy zahŕňajú povinnú prítomnosť rezidenta (vyslaného dôstojníka alebo infiltrovaného zamestnanca alebo mimoriadne cenného agenta) , agenti (prijaté zdroje) a dôveryhodné operačné kontakty (takmer agenti, ale nezverbovaní).

Po roku 1991 sa Riaditeľstvo vojenskej kontrarozviedky stalo súčasťou novej ruskej špeciálnej služby, ktorá sa v roku 1995 stala známou ako FSB.

V roku 2000, po zvolení V. Putina za prezidenta, sa výrazne rozšírili možnosti vojenskej kontrarozviedky. Vo februári 2000 herectvo Prezident Vladimir Putin podpísal nové „Nariadenia o riaditeľstvách FSB v ozbrojených silách“, ktoré rozšírili funkcie vojenskej kontrarozviedky a dali jej právo bojovať proti organizovanému zločinu. Putinov dekrét dal nové právomoci dôstojníkom FSB vyslaným do armádnych formácií: teraz sa zaoberali identifikáciou potenciálnych hrozieb pre režim.

Okrem toho museli bojovať proti „nelegálnym vojenským formáciám, zločineckým skupinám, jednotlivcom a verejným združeniam, ktorých cieľom je násilná zmena ústavného poriadku Ruskej federácie, násilné odobratie alebo násilné udržanie moci“.