Čo týždeň dal: započítavanie úrokov trhom

NEW YORK – V tomto týždni hýbali trhom vyjadrenia o ďalšom smerovaní menovej politiky Federálneho rezervného systému. Pričom začína prevládať názor, že centrálna banka pristúpi k agresívnejšej sprísňovaniu menovej politiky ako sa pôvodne očakávalo.

V pondelok sa predseda Federálneho rezervného systému Jerome Powell vyjadril, že centrálna banka je pripravená v prípade potreby na svojom ďalšom zasadnutí zvýšiť úrokové sadzby o pol percentuálneho bodu, pričom na potlačenie inflácie použije agresívnejší tón. Tvorcovia politiky na svojom stretnutí minulý týždeň zvýšili referenčnú úrokovú sadzbu o štvrtinu percentuálneho bodu, čím sa skončili dva roky takmer nulových nákladov na pôžičky  a na základe prognózy mediánu signalizovali šesť ďalších zvýšení v tomto roku. Powell naznačil, že pol bodové zvýšenia môžu byť na stole, keď sa politici najbližšie stretnú 3. až 4. mája a na nasledujúcich zasadnutiach. Trhy vypočuli odkaz predsedu a v reakcii na to prudko zareagovali, čím sa zvýšili výnosy na amerických štátnych dlhopisoch, keďže investori zvýšili stávky, že Fed v máji zvýši úrokové sadzby o pol bodu, aby čelil najhorúcejšej inflácii za 40 rokov. Powell zároveň opísal ekonomiku ako veľmi silnú a v dobrej pozícii na zvládnutie vyšších úrokových sadzieb. Výnosy na dvojročných štátnych dlhopisoch USA vyskočili na najvyššiu úroveň od roku 2019, zatiaľ čo trojročné a desaťročné výnosy vyskočili najviac od marca 2020 po tom, čo predseda Fedu povedal, že centrálna banka podnikne nevyhnutné kroky dostať zvyšovanie cien pod kontrolu. Akcie spočiatku obchodovania klesali, počas príhovoru predsedu Fedu, ale neskôr počas obchodného dňa vymazali takmer všetky straty.

V utorok index S&P 500 získal a odpísal takmer polovicu svojich strát z výpredaja, ktorý sa začal v januári. Výnosy štátnych dlhopisov medzitým pokračovali v raste. Zisky na akciovom trhu prichádzajú v čase, keď sa obchodníci pripravujú na vysokú volatilitu, kým nebude väčšia istota o politike Fedu, inflácii a vojne na Ukrajine. Obrat S&P 500 od nedávneho klesajúceho trendu by však mohol byť indikátorom toho, že americké akcie dosiahli dno. Napriek tomu narušenia trhu s komoditami vyplývajúce z vojny zvýšili tlak na kľúčové centrálne banky, aby sprísnili menovú politiku. Ropa v New Yorku klesla po volatilnej obchodnej seanse, keď Nemecko a Maďarsko zabrzdili potenciálne embargo na ruskú ropu. Európske akcie rástli, vedené bankami a cyklickými akciami, ako sú automobilky. Dolár znížil skorší náskok oproti ostatným menám.

Americké akcie zaznamenali počas stredajšieho obchodovania pokles. Index S&P 500 klesol o 1,2 %, vedený stratami vo finančnom sektore, zatiaľ čo referenčný desať ročný výnos zo štátnych dlhopisov klesol na 2,30 % po tom, čo vzrástol na maximá, aké boli od polovice roka 2019 nevídané. Cena ropy v stredu zaznamenala rast kvôli riziku nových obmedzení pre Rusko, ktoré je jedným z najväčších producentov ropy. West Texas Intermediate prekonal 110 dolárov za barel, zatiaľ čo futures Brent vzrástli nad 120 dolárov za barel. Počas dňa sa objavila správa, že Rusko plánuje požadovať platby v rubľoch za nákup zemného plynu od európskych krajín, čím sa prehĺbi patová situácia voči západu a potenciálne môže dôjsť k eskalácii najhoršej energetickej krízy v Európe od 70. rokov 20. storočia. Ceny plynu vzrástli o viac o 30 % po tom, čo prezident Vladimir Putin nariadil centrálnej banke, aby do týždňa na stretnutí so svojou vládou vyvinula mechanizmus na platby za zemný plyn v rubľoch. Putinov krok ukázal rastúcu ochotu použiť ruské energetické dodávky ako zbraň v boji medzi Moskvou a západom. Špecifiká nových opatrení neboli okamžite jasné, ale vynútením platieb v rubľoch by sa Putin mohol pokúsiť podporiť rubeľ a doplniť zásoby cudzej meny v Moskve, aby kompenzoval sankcionované rezervy inde.

Vo štvrtok index S&P 500 posilnil a vymazal stredajšie straty, keďže všetkých 11 hlavných priemyselných skupín vzrástlo. Technologicky náročný Nasdaq 100 získal najviac spomedzi hlavných benchmarkov, keď vzrástol o 1,93 %. Ropa v New Yorku klesla približne o 3 %, zatiaľ čo Bitcoin sa vyšplhal na trojtýždňové maximum. Údaje zo štvrtku ukázali, že žiadosti o štátne poistenie v nezamestnanosti v USA klesli minulý týždeň na najnižšiu úroveň od roku 1969, zatiaľ čo podnikateľská aktivita stúpla začiatkom marca na osemmesačné maximum, keďže dopyt a produkciu podporilo menej obmedzení COVID-19 a menej závažné prerušenia dodávateľského reťazca. Ceny európskeho zemného plynu zaznamenali pokles, po tom, čo predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová uviedla, že blok dostane dodatočné dodávky skvapalneného zemného plynu z transatlantického regiónu.

Počas piatkového obchodovania americké akcie vymazávali predošlé zisky, ťahané technologickými akciami, keď sa prehĺbil výpredaj štátnych dlhopisov a ceny ropy vzrástli. Index S&P 500 bol počas obchodného dňa ťahaný nadol akciami s veľkou trhovou kapitalizáciou. Nasdaq 100 klesol najviac spomedzi hlavných benchmarkov, pričom rastové akcie, ako sú technológie a polovodiče, najviac utrpeli v dôsledku vyšších sadzieb. Ropa zvrátila straty po správach, ktoré naznačovali, že jemenskí rebeli zintenzívňujú útoky na energetické lokality v Saudskej Arábii. Ropa v New Yorku vzrástla nad 113 dolárov po tom, čo predtým klesla pod 109 dolárov za barel. Aj napriek dnešným poklesom boli americké akcie na ceste k druhému týždennému zisku. Prezident Fedu v New Yorku John Williams v piatok povedal, že ak centrálna banka potrebuje zvýšiť sadzby o pol bodu, mala by tak urobiť. Ekonómovia Bank of America Corp. v piatok tiež zvýšili svoje predpovede sadzieb Fedu a uviedli, že v máji očakávajú štvrť bodové zvýšenie, po ktorom budú nasledovať dva pol bodové pohyby, potom štvrť bodové zvýšenia do mája 2023, aby dosiahli rozpätie 3 % až 3,25 %. Vlastné projekcie Fedu ukázali štvrť bodové zvýšenia na každom zo zostávajúcich šiestich tohtoročných stretnutí. Minulý týždeň centrálna banka zvýšila svoj benchmark o 25 bázických bodov po tom, čo ho dva roky držala blízko nuly.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, klesol v týždni končiacom 19. marca o 28-tisíc na 187-tisíc z revidovaných 215-tisíc v predchádzajúcom období. Je to najnižšia úroveň pre počiatočné nároky od 6. septembra 1969. Ukazovateľ podnikateľskej klímy Ifo pre Nemecko klesol v marci 2022 na 14-mesačné minimum 90,8 bodu z februárových 98,9 bodu, čo bolo pod trhovými prognózami, ktoré boli na úrovni 94,2 bodu. Americký ropný inštitút v utorok oznámil pokles zásob ropy v USA o 4,28 milióna barelov za týždeň končiaci sa 18. marca. Analytici očakávali tento týždeň nárast o približne 0,025 milióna barelov.

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              +1,79 %

DOW JONES:     +0,31 %

NASDAQ:            +1,98 %

DAX:                     -0,74 %

Euro Stoxx 50:   -0,89 %

NIKKEI:                 +5,62 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:             -4,68 %

DOW JONES:       -4,06 %

NASDAQ:             -9,43 %

DAX:                      -9,94 %

Euro Stoxx 50:   -10,02 %

NIKKEI:                 -2,23 %

 

Tomáš Ferech, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.