Rusko-čínsky plynovod Sila Sibíri na plnú kapacitu
Čínska spoločnosť China Oil and Gas Pipeline Network Corporation (PipeChina) oznámila, že východná trasa čínsko-ruského plynovodu bola úplne uvedená do prevádzky.
Vo vyhlásení sa uvádza, že kľúčové zariadenia a hlavné riadiace systémy novej vetvy sú vyrobené v Číne. Na čínskom území sa začína v pohraničnom meste Heihe a končí v Šanghaji. Celková dĺžka trasy je 5111 kilometrov. Po trase sa bude zo Sibíri do Číny dodávať až 38 miliárd metrov kubických zemného plynu ročne, čo umožní ročne znížiť emisie oxidu uhličitého o 164 miliónov ton a emisie oxidu siričitého o 1,82 milióna ton, čo zodpovedá vysadeniu 7,4 miliardy stromov.
Čínske štátne médiá si veľmi pochvaľujú plynovod Power of Siberia, ktorý práve dosiahol svoju maximálnu zmluvnú kapacitu. Uvádzajú najmä, že umožní krajine zvýšiť “dodávky čistej energie” a “optimalizovať svoju energetickú infraštruktúru”.
Okrem iného sa uvádza, že potrubie prechádzajúce cez deväť čínskych provincií podporí regionálny rozvoj v krajine a prinesie úžitok takmer tretine jej obyvateľov. Jeden z citovaných expertov tiež uviedol, že energetická spolupráca medzi Ruskom a Čínou je prospešná pre obe krajiny, zatiaľ čo západné sankcie nútia Moskvu presmerovať energetické toky na východ.
“Sila Sibíri” je “kľúčovou súčasťou” štyroch čínskych strategických energetických koridorov, ktoré majú zabezpečiť energetickú bezpečnosť krajiny, uviedla Čínska ústredná televízia. Vysielala Silu Sibíri ako “prvý čínsky plynovod svetovej triedy”.
Odborník z univerzity v Sia-mene Lin Bokyang, ktorého citoval štátny denník Global Times, odhadol, že Sila Sibíri bude dodávať 10 % celkovej ročnej spotreby zemného plynu v Číne.
Titulná fotografia: CGTN (tiež CCTV International, CCTV News) je spravodajská televízna stanica štátnej Čínskej centrálnej televízie (CCTV), ktorá vysiela 24 hodín denne v angličtine.