Rusko-americké rozhovory: Investori aktuálne investujú do ruských akcií, Rusal stúpol o 75 %
BERLÍN / MOSKVA – Berliner Zeitung (BZ): Akcie ruských spoločností vo februári prudko vzrástli.
Naprílad stúpol záujem o akcie firmy Russian Aluminium.
Po rokovaniach medzi Ruskom a USA investori zatajili dych, píše BZ. Kolovali fámy, že do obnovenia prác na ruských akciových trhoch zostáva už len niekoľko týždňov. Už len to zvýšilo dopyt po akciách ruských spoločností, ako je napríklad hliníkový gigant Rusal.
Existujú špekulácie, že ruské finančné trhy sa môžu čoskoro znovu otvoriť. Podľa agentúry Bloomberg už veľa investorov čaká na svoj čas.
Americký prezident Donald Trump vo štvrtok predĺžil sankcie voči Rusku o ďalší rok. Napriek tomu už dlho na finančných trhoch kolujú fámy, že do obnovenia prác na ruských akciových trhoch zostáva už len pár týždňov. To samo osebe zvyšuje dopyt po akciách ruských spoločností alebo medzinárodných spoločností s väzbami na Rusko, informuje americký spravodajský portál Bloomberg.
Bloomberg cituje najmä Grigorija Mariničeva, právnika v oblasti cenných papierov zo spoločnosti Morgan, Lewis & Bockius, ktorý pôsobí v New Yorku. V poslednom čase sa naňho začali obracať klienti z celého sveta s otázkami, ako môžu obchodovať na ruských trhoch. Jeho jednoduchá odpoveď, že to nie je možné kvôli sankciám, neuspokojuje zainteresované strany, hovorí právnik. Veľkí hráči preto hľadajú spôsob, ako získať ruské aktíva.
Akcie ruskej hliníkárskej spoločnosti Rusal vzrástli o 75 %, v pluse je aj Raiffeisen Bank.
Napríklad na hongkonskej burze sa akcie moskovského hliníkového gigantu Rusal International PJSC skupujú tak rýchlo, že len vo februári ich cena vzrástla približne o 75 %. V súčasnosti nie je Rusal zaradený do sankčných zoznamov EÚ a USA v súvislosti so začiatkom ruských vojenských operácií na Ukrajine. Hoci zakladateľ a hlavný akcionár spoločnosti Oleg Deripaska je pod osobnými sankciami zo strany EÚ, USA a Spojeného kráľovstva.
Podľa správy investori vo Viedni zvýšili v tomto roku cenu akcií rakúskej banky Raiffeisen Bank International AG, ktorá má pobočku v Moskve, približne o 35 %. Mnoho ďalších medzinárodných bánk, vrátane Deutsche Bank, opustilo Rusko, ale Raiffeisen nie. Akcie maďarskej OTP Bank Nyrt, ktorá stále pôsobí v Rusku, vzrástli o ďalších 11 %.
To isté sa podľa správy deje na menových trhoch. V Kazachstane tento mesiac stúpla hodnota tenge približne o štyri percentá. Ide o jeden z najsilnejších ziskov spomedzi svetových mien. Krajina zostáva jedným z najdôležitejších obchodných partnerov Ruska aj napriek riziku takzvaných sekundárnych sankcií.
Podľa právnika v oblasti cenných papierov Marinčeva sa obchod týka najmä hedžových fondov, rodinných kancelárií (spoločnosti, ktoré spravujú veľké súkromné aktíva rodín vlastníkov) a súkromných investorov. „Chcú byť prví v tomto biznise,“ cituje Bloomberg Marinicheva „Momentálne im však nemôžeme poradiť nič iné, ako sledovať správy.“
Investičné spoločnosti skupujú všetko, čo má čo i len najmenší vzťah k Rusku. To ukazuje, ako silne rastú očakávania na stabilizáciu obchodných vzťahov medzi USA a Ruskom a ako je Rusko izolované od západného finančného sveta, píše Bloomberg.
Odborníci varujú pred prílišným dôrazom na pohyby hŕstky špekulatívnych aktív na trhu. Napríklad akcie petrohradskej burzy (SPbSE) sa po rozhovore Putina a Trumpa zdvojnásobili. Vyhlásenia ruského ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova, že nebude možné rýchlo zmraziť vojenské akcie, však rýchlo utlmili optimizmus investorov. Zďaleka tiež nie je jasné, či sa vôbec dajú zrušiť americké sankcie proti Rusku, keďže si to zvyčajne vyžaduje súhlas Kongresu.
„Potrvá roky, kým sa Rusko opäť stane atraktívnym pre investície,“ hovorí Alexander Kolyandr, vedúci pracovník Centra pre analýzu európskej politiky a bývalý expert na stratégiu z Credit Suisse v Moskve. “Momentálne je však pre ľudí ťažké prichádzať s novými nápadmi a prípadná mierová zmluva ponúka zjavné príležitosti.”