Ruská federácia: koniec konfliktu keď z územia Ukrajiny nebude vychádzať vojenská hrozba, škody z neho celkom dosiahli hodnotu 127 mld. USD

NEW YORK / KYJEV /  BRATISLAVA  – Ukrajina a Ruská federácia hovoria si hovoria každá o svojom.

Špeciálna vojenská operácia (ŠVO)  sa skončí až vtedy, keď budú dosiahuté jej ciele, či už rokovaniami alebo vojenskými prostriedkami. Uviedol to v piatok na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN pre Ukrajinu stály predstaviteľ Ruskej federácie pri svetovej organizácii Vasilij Něbenzja.

Informuje o tom ruská tlačová agentúra TASS. Pojem ŠVO používa Ruská federácia na označenie útoku ´jej armády na území Ukrajiny.

“Dokončiť  ŠVObude možné až vtedy, keď už nebude ohrozené Rusko z územia Ukrajiny a nedôjde k diskriminácii rusky hovoriaceho obyvateľstva tejto krajiny. Ak sa podarí dosiahnuť tento výsledok rokovaním, potom sú na takýto scenár pripravení. Ak nie, tak všetky stanovené úlohy budú splnené vojenskými prostriedkami. Kyjevský režim ani jeho západní sponzori zatiaľ nevyvodili z ukrajinských udalostí potrebné závery,“ povedal.

Nebenzja dodal, že “všetko na Ukrajine mohlo skončiť inak, ak by Kyjev plnil minské dohody schválené rezolúciou Bezpečnostnej rady OSN”. „To však nebolo súčasťou plánov ani [ukrajinského prezidenta Volodymyra] Zelenského, ani jeho predchodcov, ani, ako dnes vieme vďaka odhaleniam bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, plány garantov Minska, Francúzska a Nemecka, “Navyše sme sa dozvedeli, že proces v Minsku bol pre západné krajiny len závesom, za ktorým tajne vyzbrojovali Ukrajinu, aby ju podnietili proti Rusku.”

Ukrajina ústami prezidenta Volydymyra Zelenského tvrdí, že vojenský konflikt sa skončí vtedy keď armáda Ruskej federácie opustí celé územie Ukrajiny a Krym bude opäť súčasťou Ukrajiny. Volodymyr Zelenskyj hovorí, že jediným dôvodom, kvôli ktorému Ukrajina nemôže poraziť Ruskú federáciu je nedostatok zbraní.

Námestníčka ministerstva zahraničných vecí Ukrajiny Emine Džaparova na pôde OSN povedala, že škody na ukrajinskej civilnej a kritickej infraštruktúre presahujú 127 miliárd dolárov a obnova Ukrajiny bude jedným z najväčších investičných projektov v celej Európe.

“Potrebujeme prísnejšie sankcie voči Rusku: úplné embargo na ropu a plyn, odpojenie bánk od globálneho systému. Najhorúcejšie miesta na Ukrajine sú v Bachmute a Soledare. Všetko, čo sa tam teraz deje, prekonáva všetky najstrašidelnejšie obrazy svetových vojen. Ukrajina sa stala jedným z najväčších mínových polí s najväčším zamínovaným územím,” povedala Emine Džaparova.

Slovenská republika parí z hľadiska vlastného vojenského rozpočtu k prvej pätici krajín, ktoré poskytli Ukrajine vojenskú pomoc. Okrem zbraní Slovenská republika dodáva Ukrajine benzín, ktorý je vyrobený z ruskej ropy a elektrickú energiu vyrobenú v atómových elektrárňach, ktoré používajú palivo z Ruskej federácie. Slovenská republika schválila garancie na úvery poskytnuté Ukrajine. Ak ich Ukrajina nesplatí, zaplatí ich z daní obyvateľov Slovenská republika.