Ruská federácia: dvojnásobok daňových rajov
MOSKVA – Ministerstvo financií Ruskej federácie viac ako zdvojnásobilo zoznam štátov a území, ktoré poskytujú zvýhodnený daňový režim.
Týka sa to zdaňovania a (alebo) nezabezpečujú zverejňovanie a poskytovanie informácií pri vykonávaní finančných transakcií (offshore zóny).
Uvádza sa to v nariadení ministerstva č. 86 n zo dňa 5. júna 2023 zverejnenom na oficiálnom portáli právnych informácií.
Pojem „offshore spoločnosť “ alebo „offshore korporácia“ sa používa najmenej dvoma odlišnými a odlišnými spôsobmi. Offshore spoločnosť môže byť odkazom na:
- spoločnosť, skupina alebo niekedy jej divízia, ktorá sa zaoberá offshoringovými obchodnými procesmi .
- Medzinárodné obchodné spoločnosti (International Business Corporation – IBC) alebo iné typy právnických osôb , ktoré sú založené podľa zákonov jurisdikcie, ktoré zakazujú miestne ekonomické aktivity.
- Prvé použitie (spoločnosti založené v offshore jurisdikciách) je bežnejším používaním termínu. V ojedinelých prípadoch sa tento výraz môže použiť aj vo vzťahu k spoločnostiam s ťažbou ropy a zemného plynu na mori .
Teraz je v Ruskej federácii na zozname 40 offshore zón, od 1. júla sa ich počet zvýši na 91.
Aktualizovaný zoznam zahŕňa krajiny EÚ, Veľkú Britániu, Švajčiarsko, USA, Kanadu, Japonsko, Južnú Kóreu, Singapur, Taiwan, Austráliu, Nový Zéland. Je na ňom aj Slovenská republika.
Vo februári Európska únia zaradila Rusko do aktualizovaného zoznamu jurisdikcií, ktoré nespolupracujú s EÚ na daňové účely. Nároky voči Rusku sú spojené s režimom osobitných administratívnych oblastí na Ruskom a Okťabrskom ostrove. Rada EÚ okrem toho poznamenala, že dialóg s Ruskom o daňovej legislatíve sa na pozadí situácie na Ukrajine „dostal do slepej uličky“.
Ruské ministerstvo financií vysvetlilo, že po zaradení Ruska do offshore zoznamu budú môcť členské krajiny EÚ voči nemu uplatňovať administratívne a právne opatrenia.
Administratívne opatrenia zahŕňajú: zvýšené monitorovanie určitých transakcií medzi obyvateľmi EÚ a ruskými osobami; zvýšené audítorské riziká pre daňových poplatníkov EÚ, ktorí využívajú štruktúry alebo transakcie zahŕňajúce ruské subjekty.
Právne opatrenia zahŕňajú: nemožnosť účtovania na daňové účely daňovníkom-rezidentom krajín EÚ náklady vynaložené na transakcie s ruskými osobami; uplatňovanie pravidiel CFC vo vzťahu k osobám – rezidentom EÚ, ktorí tieto pravidlá nemohli uplatňovať v súlade s národnou legislatívou; uplatňovanie daní pri zdroji z príjmu vyplácaného ruským osobám, ktoré boli predtým oslobodené od zdanenia; obmedzenie uplatňovania pravidiel na oslobodenie od dane rozdeliteľných ziskov získaných od ruských osôb pre akcionárov-rezidentov EÚ.