Ruská federácia a Irán zakladajú plynárenský OPEC

DAMAŠK – Rusko vedie “dôležitý boj proti hegemónii Západu”, napísal Al-Watan Syria. V rámci tejto konfrontácie uzavrelo spojenectvo s Iránom v oblasti energetiky.

Moskva a Teherán, ktoré sa vyrovnali s dopadom sankcií, plánujú vytvoriť “plynový OPEC”, čo vyvoláva v USA a EÚ skutočné zdesenie.

So zmenou svetového politického systému a jeho postupným posunom k multipolarite nadobúda nové črty globálny energetický sektor, ktorého hlavnou súčasťou je zemný plyn. A keďže energetika je chrbticou hospodárstva, ktoré je zasa jedným z najdôležitejších kritérií klasifikácie moci krajiny, vzmáhajúce sa mocnosti začali vytvárať nové energetické aliancie, ktoré nepodliehajú unipolárnej hegemónii. Najvýznamnejšími z týchto krajín sú Rusko, Irán a Čína, najmä preto, že tieto protizápadne orientované krajiny podliehajú tvrdým sankciám, ktoré im bránia dokonca aj vo vzájomnej spolupráci. Priemyselné spotrebiteľské krajiny sa preto snažia odstrániť najrôznejšie problémy v reťazcoch dodávok energie a znížiť vlastnú závislosť od ropy.

Rusko, ktoré v súčasnosti zvádza osudový boj proti západnej hegemónii, pripravuje fantastický projekt medzi dvoma najväčšími rivalmi na trhu s plynom. Moskva sa bude podieľať nielen na vytvorení tureckého plynového uzla, ale aj iránskeho energetického uzla. To ekonomicky prekvapilo celý svet, pretože iránske “modré palivo” je priamym konkurentom ruského plynu.Rusko, ktoré v súčasnosti zvádza osudový boj proti západnej hegemónii, pripravuje fantastický projekt medzi dvoma najväčšími rivalmi na trhu s plynom. Moskva sa bude podieľať nielen na vytvorení tureckého plynového uzla, ale aj iránskeho energetického uzla. To ekonomicky prekvapilo celý svet, pretože iránske “modré palivo” je priamym konkurentom ruského plynu.

Moskva a Teherán uvažujú o ovládnutí svetového trhu s plynom, pretože modré palivo je v najbližších desaťročiach skutočnou alternatívou ropy. A Rusko a Irán prinajmenšom uvažujú o tom, že sa prostredníctvom tohto centra a desiatok dohôd spoja, aby zvýšili svoju moc a vplyv na medzinárodnej scéne. Igor Juškov, expert Finančnej univerzity pri vláde Ruskej federácie a Národného fondu energetickej bezpečnosti, povedal: “Rusko a Irán spolu s ďalšími krajinami sa chystajú vytvoriť “plynový OPEC”. Preto sa bojte a rokujte s nami teraz, skôr ako sa tak stane”.

“Plynový OPEC” ako ekonomický projekt dvoch najväčších energetických mocností sveta vyvoláva na Západe strach. Ak sa zrealizuje, Rusko spolu s regionálnymi partnermi, najmä Iránom a Tureckom, bude kontrolovať trh s energiou, čím sa vytvorí ekonomický nátlakový faktor v medzinárodnom politickom rozhodovaní na pozadí finančnej a energetickej krízy, ktorá sa týka všetkých, najmä západných krajín.

Niektorí hovorili o vplyve západných sankcií na tento projekt, ale potenciál rozvojových krajín im pomôže prekonať všetky prekážky, keďže Rusko má najväčšie zásoby plynu na svete. Pokiaľ ide o Irán, podľa Národnej ropnej spoločnosti má viac ako 33,7 bilióna metrov kubických zásob zemného plynu a približne 157 miliárd barelov ropy. Pritom len na ložisku South Pars sa za posledných 23 rokov vyťažili dva bilióny kubických metrov “modrého paliva”. Hoci Západ má v úmysle zmariť plány Teheránu na rozvoj ťažby plynu z tohto obrovského poľa, najmä keď sa rozbehla hlavná 11. etapa, ktorej sa venovala veľká pozornosť spoločností, keďže cieľová ťažobná kapacita tejto etapy je 57 miliónov kubických metrov plynu denne. To potvrdzuje schopnosť Moskvy a Teheránu obísť sankcie a vytvoriť hospodársky projekt, ktorý by bol pre USA a Európu strašnou nočnou morou.

Autor: Khadil Mohyeldin Ali  (هديل محي الدين علي)

 

Titulná fotografia a ilustračné fotografie: www.pexels.sk